Podróże

Technologia noszona przyszłości

Pierwszą falę tego typu urządzeń stanowiły monitory aktywności, takie jak Jawbone UP. Kolejnym krokiem były inteligentne zegarki – jak choćby Moto 360 z Serii Android Wear.

Co czeka nas tym razem? Jakich urządzeń możemy spodziewać się w najbliższym czasie? W poszukiwaniu podpowiedzi warto przyjrzeć się urządzeniom nominowanym do nagród Innovation Awards, wręczanych podczas targów CES 2015 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa i inżynierii elektroniki użytkowej. Po pierwsze: chyba każdy zgodzi się, że jednym z największych osiągnięć w tej dziedzinie będą…

Inteligentne ubrania
Analitycy firmy Gartner wyróżniają pięć głównych typów urządzeń do noszenia na ciele. Ich zdaniem to: inteligentne opaski, inteligentne zegarki, innego typu monitory aktywności, pasy piersiowe monitorujące tętno oraz inteligentne ubrania. Według analityków wraz z rozwojem współpracy pomiędzy branżą mody a branżą technologiczną sprzedaż inteligentnych ubrań wzrośnie ze 100 tysięcy sztuk w roku 2014 do 26 milionów w roku 2016.

Oznacza to, że już wkrótce będziemy mogli zobaczyć więcej urządzeń takich jak Smoozi D-Shirt firmy Cityzen Sciences. Prototypowe konstrukcje podkoszulka i bezrękawnika sportowego francuskiej firmy wykonano z inteligentnej tkaniny odpornej na pranie i prasowanie. „Urządzenia” wyposażono w mikroczujniki śledzące tętno użytkownika, jego lokalizację, szybkość oraz przebyty dystans. Podobnie jak opaski fitness, Smoozi D-Shirt oferuje funkcję przesyłania danych do smartfonów za pośrednictwem połączenia Bluetooth. Jednak w odróżnieniu od opasek w przypadku D-Shirt niewielkie czujniki wszyto w sam materiał, dzięki czemu znajdują się one bliżej skóry, a wyniki pomiarów są dokładniejsze.

Skarpety Sensoria Fitness
Skarpety Sensoria Fitness współpracują z dedykowaną bransoletką na nogę, rejestrującą szczegółowe dane w czasie biegania.

Kolejnym nominowanym do nagród CES 2015 Innovation Awards w kategorii technologii noszonej jest firma Sensoria i jej niezwykłe skarpety. Podobnie jak sportowy biustonosz i podkoszulek z serii Sensoria Fitness, inteligentne skarpety posiadają wbudowane czujniki mierzące liczbę kroków, szybkość, wysokość i przebyty dystans. Ze względu na umiejscowienie czujników ich funkcjonalność wykracza jednak poza tę oferowaną choćby przez opaski fitness. Skarpety Sensoria mogą bowiem mierzyć takie elementy jak: rytm, technika lądowania czy też rozkład masy podczas chodu lub biegu.

visijax commuter jacket
Kurtkę Visijax Commuter Jacket wyposażono w sygnalizatory LED zwiększające widoczność użytkownika na drodze.

Kurtka rowerowa Visijax to kolejny przykład rozwoju technologii noszonej. Podstawowy model o nazwie Highlight Jacket posiada 11 zintegrowanych diod LED – białych z przodu i czerwonych z tyłu – zwiększających widoczność użytkownika. Bardziej zaawansowany model Visijax Commuter Jacket wyposażono w 23 diody oraz aktywowane ruchem, automatycznie wyłączające się kierunkowskazy. Cały system zasila wbudowany akumulator.

Słuchawki
Większość użytkowników postrzega technologię noszoną głównie jako urządzenia zakładane na nadgarstki – opaski fitness, zegarki sportowe i smartwatche. Podobne rozwiązania możemy jednak znaleźć choćby w słuchawkach.

Inteligentne słuchawki douszne Dash
Słuchawki Dash mieszczą w sobie odtwarzacz MP3 o pojemności 4 GB, trójosiowy akcelerometr, czujnik tętna oraz czujnik temperatury ciała.

Stosunkowo nową kategorię urządzeń do noszenia na ciele stanowią inteligentne słuchawki, takie jak słuchawki dokanałowe SMS Audio BioSport, słuchawki douszne Dash czy też bezprzewodowe słuchawki douszne FreeWavz. Wszystkie z tych modeli zaprojektowane tak, aby jak najlepiej przylegały do kanałów słuchowych, monitorując tętno znacznie dokładniej, niż pozwalają na to opaski fitness.

Monitory snu
Nieco odmienny od poprzednich typ technologii reprezentuje ReST (Responsive Surface Technology – responsywna technologia powierzchniowa), rozwiązanie wykorzystujące opracowany z myślą o nim algorytm Adaptive Sleep Thinking oraz inteligentny materiał wrażliwy na nacisk, pozwalający w czasie rzeczywistym dopasowywać poduszkę lub materac do unikalnego kształtu naszego ciała.

Wiele urządzeń fitness oferuje funkcję śledzenia jakości i długości snu, jednak na tym ich rola się kończy – nie są w stanie w żaden sposób poprawić parametrów naszego odpoczynku. W przeciwieństwie do nich inteligentne łóżko przyszłości potrafi dopasować się do pozycji użytkownika, wnosząc powiew świeżości do tej kategorii urządzeń.

Jeśli natomiast macie problemy z zaśnięciem, pomocna może okazać się… niepozorna polarowa opaska na głowę z wbudowanymi głośnikami. Tak w skrócie możemy opisać urządzenie o nazwie SleepPhones. Wystarczy podłączyć je do odtwarzacza audio, aby do woli słuchać relaksujących dźwięków (od kołysanek granych na fortepianie po odgłosy fal uderzających o klify) lub ulubionej muzyki. Opaska SleepPhones dostępna jest w wersji przewodowej i bezprzewodowej (z modułem Bluetooth) i z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, które pragną zagłuszyć kakofoniczne chrapanie swojego partnera bądź jego zimowe napady nocnego kaszlu.

SleepPhones
Opaska na głowę SleepPhones z wbudowanymi głośnikami to prosty i zadziwiająco skuteczny sposób na poprawę jakości snu.

I… naklejki?
Niektórzy producenci chcą, aby czujniki urządzeń znalazły się jeszcze bliżej naszej skóry. Tak blisko, jak plastry. Ostatnim z nominowanych do nagród CES 2015 Innovation Awards jest urządzenie AmpStrip firmy FitLinxx – monitor tętna, który możemy dosłownie nakleić na naszą skórę. Co ciekawe, AmpStrip możemy nosić nawet przez tydzień, nieprzerwanie korzystając z funkcji pomiaru tętna, aktywności, oddechu, temperatury ciała, a nawet postawy.

AmpStrip
AmpStrip to najbardziej niezwykły przykład technologii noszonej. Urządzenie możemy umieścić na naszej skórze podobnie jak zwykły plaster.

– AmpStrip to pierwszy tego typu monitor tętna i aktywności – mówi Dave Monahan, prezes i dyrektor generalny firmy FitLinxx. – Miłośnicy fitnessu wreszcie mogą porzucić wszelkiego rodzaju pasy piersiowe i opaski na nadgarstek, aby w pełni skupić się na samym treningu. W tym czasie AmpStrip będzie automatycznie gromadził informacje, które pomogą im osiągać pożądane cele.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story