Technologie pomocnicze

Potrzebujemy egzoszkieletów

Dean Evans Technology Writer Twitter

Do 2050 roku ponad dwa miliardy osób będzie potrzebować technologii wspomagającej – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Zamiast skuterów dla niepełnosprawnych chcemy jednak egzoszkieletów.

Globalna populacja się starzeje. Aby poradzić sobie z tą demograficzną zmianą, potrzebujemy czegoś więcej niż skutery inwalidzkie, windy schodowe i aplikacje, które przypominają nam, kiedy przyjąć nasze tabletki. Będziemy musieli zmienić sposób pracy, opieki nad ludźmi, komunikacji, współdziałania oraz poruszania się.

 

Dwa miliardy z nas będzie potrzebować technologii wspomagającej

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia starzenie się światowej populacji i wzrost liczby chorób niezakaźnych oznacza, że „do 2050 r. ponad dwa miliardy osób będzie potrzebować co najmniej jednego produktu wspomagającego, a wiele starszych osób — co najmniej dwóch takich produktów”.

Profesor Stephen Hawking używa wspomagającego systemu komputerowego do komunikacji.

Czym jest technologia wspomagająca? Na podstawowym poziomie może to być aparat słuchowy, wózek inwalidzki albo okulary — każde urządzenie, które zwiększa niezależność osoby z niego korzystającej. Jednak może to też być monitor zdrowia wykonany w technologii do noszenia, autonomiczny samochód lub zautomatyzowany egzoszkielet. Nowoczesna technologia pomoże nam dłużej być aktywnymi.

 

Urządzenia usprawniające pracę

Jednym z największych problemów związanych z problemem starzenia się jest stopniowy spadek sprawności fizycznej. Urządzenia usprawniające pracę mogą w pewnym sensie wyrównać ten deficyt. Automatyczne kosiarki, takie jak Flymo 1200R, już teraz samodzielnie koszą trawę, a autonomiczne odkurzacze, jak Dyson 360 Eye, same odkurzają podłogi.

Do 2040 roku wyposażone w technologię 5G autonomiczne samochody będą w powszechnym użyciu, podobnie jak drony dostarczające przesyłki drogą powietrzną lub lądową. Nie trzeba będzie wychodzić z domu, żeby zrobić zakupy.

Jednak największym problemem starszych osób jest ograniczona mobilność — to dlatego na naszych ulicach widać coraz więcej skuterów inwalidzkich. Jednak to tylko jedno z dostępnych rozwiązań, gdy nasze ciała słabną. Technologia może pomóc nam w utrzymaniu sprawności na wiele innych sposobów.

 

Laski, chodziki i egzoszkielety

Inteligentna laska Dring Smart Cane to coś więcej niż zwykła laska do podpierania się. Jej rączka jest wyposażona w przyspieszeniomierz i żyroskop (do wykrywania upadków), moduł GPS (do śledzenia lokalizacji) oraz łączność GSM (w celu ostrzeżenia innych osób, jeśli jest sytuacja krytyczna).

Osoby potrzebujące więcej pomocy w chodzeniu mogą skorzystać z Keeogo — „napędzanego urządzenia wspomagającego chodzenie”, czyli egzoszkieletu na nogi. Opracowane przez firmę B-TEMIA Inc urządzenie Keeogo jest wyposażone w czujniki wykrywające ruch stawów kolanowych i biodrowych i zapewnia dodatkową, zmotoryzowaną pomoc, uzupełniającą słabą siłę mięśni.

Zamiast nieporęcznych skuterów inwalidzkich do 2040 roku na ulicach pojawią się lżejsze osobiste urządzenia transportowe. Na przykład The Segway Robot (Loomo) to wyposażony w technologię Intel RealSense i automatyczną nawigację R2-D2 dwukołowy Segway Mini Pro utrzymujący równowagę niemal samoczynnie.

Nawet wózki inwalidzkie są coraz nowocześniejsze. Scewo (wcześniej Scalevo) to pojazd terenowy z prawdziwego zdarzenia wyposażony w technologię samoczynnie utrzymująca równowagę, która umożliwia wjeżdżanie na krawężniki i zjeżdżanie z nich bez żadnej pomocy. Sprytne gumowe gąsienice umożliwiają łatwe i bezpieczne poruszanie się po schodach.

Nie tylko osoby starsze potrzebują wspomagania. Technologia wspomagająca może pomóc osobom niepełnosprawnym prowadzić bardziej aktywne życie niezależnie od tego, czy poruszają się na samojezdnych wózkach inwalidzkich, korzystają z zaawansowanego, połączonego ze smartfonem urządzenia wspomagającego chodzenie jak ROVA, czy nowej generacji protez kończyn wydrukowanych w 3D.

Ponadto technologia wspomagająca nie musi być reaktywna. Podczas gdy większość urządzeń do noszenia jest zorientowana na kondycję fizyczną (zliczanie przebytych kroków, spalonych kalorii i przespanych godzin), przyszłe urządzenia mogą oferować więcej korzyści zdrowotnych, monitorować ważne czynniki i zapobiegać chorobom, takim jak cukrzyca i choroba Parkinsona. Używana we właściwy sposób technologia ma do odegrania zasadniczą rolę w utrzymaniu nas wszystkich w dobrym zdrowiu.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story