Technologie pomocnicze

Technologiczny zwierzyniec – gadżety dla miłośników zwierząt

Pod wpływem nowoczesnych technologii zmienia się sposób opieki nad zwierzętami domowymi. Nasi futerkowi przyjaciele mogą już robić sobie selfie, a nawet zostawać pod nadzorem wirtualnego opiekuna.

W epoce luksusowych hoteli dla psów, restauracji ze wstępem dla zwierząt oraz niezliczonych śmiesznych filmików z kotami w Internecie obsesja ludzi na punkcie zwierząt domowych wydaje się oczywista. Obecnie urządzenia powstałe z myślą o zwierzętach pomagają ludziom lepiej zająć się ich czworonogami.

„Obserwujemy zupełnie nowe, „inteligentne” produkty, wyposażone w najnowsze technologie, które poprawiają komfort życia zarówno zwierząt, jak i ich właścicieli” – powiedział Bob Vetere, prezes i dyrektor Amerykańskiego Stowarzyszenia Producentów Produktów dla Zwierząt.

„Technologie dla zwierząt pomagają nam lepiej zadbać o ich zdrowie, a także wzmacniają nasze więzi z nimi” – powiedział.

Nowoczesne urządzenia, od maszyn wyrzucających piłki do aportowania po inteligentne podajniki karmy, zbliżają zwierzęta z właścicielami.

pet-tech-cat

 

Wirtualni opiekunowie

Właścicielom zwierząt, którzy nie mogą znieść rozłąki ze swoim pupilem – lub chcą po prostu wiedzieć, czy nie buszuje on w koszu na śmieci – z pomocą przychodzą takie urządzenia jak interaktywna kamera Petcube (w cenie 149 dolarów). Aluminiowa kostka z systemem IOS lub Android łączy się z siecią bezprzewodową i ma wbudowaną funkcję obsługi głosu oraz głośnik. Umożliwia właścicielowi obserwowanie zwierzęcia i komunikowanie się z nim za pośrednictwem smartfonu.

Kamera szerokokątna o kącie widzenia 138 stopni przesyła strumieniowo obraz HD, dzięki czemu właściciel dokładnie widzi, co jego Reks porabia przez cały dzień. Kamera Petcube jest również wyposażona w funkcję udostępniania obrazu, co pozwala jej użytkownikom podglądanie, jakich szkód narobiły zwierzęta innych ludzi, pod warunkiem, że ustawili oni „publiczny” tryb transmisji.

Petcube-Play_Gamepy_Cat

Jednak użytkowników oglądających na Facebooku każdy jeden film ze zwierzętami trzeba przestrzec: „Aplikacja Petcube dla ludzi jest jak kocimiętka dla kotów” – zdradziła Lauren Hitchings w swojej recenzji, która ukazała się po zakończeniu targów elektroniki użytkowej stowarzyszenia Consumer Technology Association w 2016 roku. „Nigdy nie mają dość”.

Z myślą o miłośnikach kotów powstało urządzenie Kittyo (249 dolarów), dzięki któremu właściciel kota może zdalnie go obserwować, mówić do niego, a nawet się z nim bawić. Za pomocą specjalnej karuzeli może mu wydawać przekąski, a sterując laserowym wskaźnikiem zapewnić trochę rozrywki. Jest jeszcze jedna zabawna funkcja – dzięki wbudowanej kamerze i głośnikowi użytkownicy Kittyo mogą nagrywać i udostępniać filmy z kotami.

Kolejną propozycją jest PetBot (199 dolarów przed premierą). To bezprzewodowe urządzenie nie tylko umożliwia obserwowanie zwierzęcia w bezpośredniej transmisji, ale dzięki funkcji „selfie pupila” rozpoznaje jego pysk i przez cały dzień przesyła właścicielowi zarejestrowane zdjęcia i filmy.

 

Zabawa

Nowe urządzenia wybawiają również z kłopotu właścicieli psów, którym z trudem przychodzą częste spacery.

„Ćwiczenia to podstawa udanej tresury” – stwierdził Zak George, najpopularniejszy treser psów w serwisie YouTube i współautor książki Zak George’s Dog Training Revolution: The Complete Guide to Raising the Perfect Pet with Love (Rewolucyjna tresura Zaka George’a – jak bezstresowo tresować psa).

„Są nie tylko ważne dla jego zdrowia i kondycji, ale mogą również zapobiec 90 procentom niechcianych zachowań takich jak skakanie, kopanie, żucie i szczekanie”.

Do aktywności ruchowej psa może zmusić na przykład urządzenie GoDogGo Fetch Machine (139–149 dolarów w zależności od rozmiaru), które umożliwia właścicielowi zabawę z psem w aportowanie za pomocą pilota lub maszyny do wyrzucania piłek. Właściciel może ustawić częstotliwość wyrzucania, a także odległość, jaką piłki mają pokonać.

Dla podróżujących z psem (oraz osób, które właśnie się przeprowadziły) powstała aplikacja Dog Land na iPhone’a, iPada i iToucha. Znajdziemy w niej szczegółowe informacje na temat okolicznych parków dla psów, lecznic weterynaryjnych, schronisk i sklepów dla zwierząt, a także wiele innych porad. Użytkownicy aplikacji mogą zagłosować, czy dane miejsce jest przyjazne dla psów, a także skontaktować się z innymi miłośnikami psów na całym świecie. W tym celu muszą tylko „oznaczyć swoje terytorium”, udostępniając zdjęcie, na którym widać lokalizację psa i jego właściciela.

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Zwierzęta są ważnymi członkami rodziny, a nowe urządzenia GPS pozwalają je śledzić i zapewnić im bezpieczeństwo. Kyon Pet Tracker (249 dolarów, dostępny w przedsprzedaży w trzech różnych rozmiarach) ostrzega właścicieli, jeśli zwierzę opuści wyznaczoną „strefę bezpieczeństwa” o powierzchni 28 metrów kwadratowych, śledzi lokalizację zwierzęcia i może również wyświetlać na jego obroży informację „Zgubiłem się”.

Innym urządzeniem tego typu jest najnowszy model Trackimo (190 dolarów) – urządzenia GPS do noszenia.

Urządzenie to „pozwala śledzić zwierzę w każdym miejscu na Ziemi z zasięgiem sieci komórkowej; wyznaczyć geograficzne granice, których zwierzę nie może przekroczyć bez ostrzeżenia; wyświetlić historię miejsc odwiedzonych przez psa oraz monitorować nieograniczoną liczbę zwierząt przez wielu użytkowników na jednym koncie” – powiedział ekspert od nowoczesnych technologii Julian Chokkattu w udzielonym niedawno wywiadzie.

Do Trackimo opracowano również aplikację (na systemy iOS i Android), w której można wyświetlić mapę dokładnej lokalizacji psa.

 

Pora posiłku

Niektóre zwierzęta jedzą, kiedy zgłodnieją. Inne opróżniają miskę błyskawicznie po pojawieniu się w niej karmy. Nowe urządzenia umożliwiają właścicielom zdalne karmienie psów, co może być niezwykle istotne dla ich zdrowia.

„Miski, które umożliwiają powolne karmienie lub ułatwiają kontrolowanie porcji – na przykład miski z wagą – mogą się okazać nieocenionym narzędziem dla opiekunów zwierząt, które ułatwia kontrolowanie dziennych porcji i wagi zwierząt” – powiedział Vetere.

pet tech_Petnet SmartFeeder

Petnet Smart Feeder (149 dolarów) uczy się potrzeb żywieniowych zwierzęcia za pomocą czujników, oprogramowania i obszernej bazy danych na temat karm dla zwierząt. Następnie na podstawie tych informacji komponuje idealną porcję i składniki pożywienia, które dostosowuje do wieku zwierzęcia, jego wagi, poziomu aktywności i rasy. Towarzysząca urządzeniu aplikacja pozwala właścicielom zdalnie sterować karmieniem, a nawet zamówić dostawę karmy do domu.

Innym rozwiązaniem jest PetKit Smart Bowl (36–40 dolarów). Ta antybakteryjna miska oblicza dokładną ilość zjadanego przez pupila pożywienia.

Aplikacja do miski (dostępna w sklepach iTunes i Google Play) pozwala ustalić dokładną wagę porcji, jaką zwierzę powinno otrzymywać, na podstawie jego aktualnej wagi, rasy i rodzaju pożywienia. Następnie na misce wyświetla się waga lub objętość nasypanej do niej karmy.

Przy tak wielu przydatnych nowych urządzeniach dla naszych futerkowych przyjaciół jedno jest pewne – nowoczesne technologie służą nie tylko ludziom.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story