Edukacja

Technologie – i stypendia! – dla dziewczyn

Należysz do tej piękniejszej, mądrzejszej, lepiej zorganizowanej, sympatyczniejszej i pod każdym innym względem fajniejszej płci, a przy tym wybierasz się na studia techniczne lub właśnie je zaczęłaś? Świetnie się składa – masz szansę na finansowe i merytoryczne wsparcie ze strony Intela! Laureatki drugiej edycji programu stypendialnego „Nowe technologie dla dziewczyn” właśnie zostały wybrane, pomyśl zatem o zgłoszeniu się do trzeciej edycji.

Czy wiesz, że zapotrzebowanie na kobiety programistki oraz projektantki technologii komputerowych jest już olbrzymie, a z czasem będzie jeszcze bardziej rosnąć? Już dziś masz gwarancję, że studia związane z nowoczesnymi technologiami, zwłaszcza w obrębie kompetencji branży IT, zapewnią Ci pracę na atrakcyjnych warunkach. Wiąże się to w dużej mierze z potencjałem nowych trendów: Internetem rzeczy (ang. Internet of Things) i technologiami ubieralnymi (ang. wearables), w których kobieca wrażliwość w wielu przypadkach jest niezastąpiona. Przykładowo, w przemyśle odzieżowym i szeroko pojętej modzie, w branży fitness i medycznej kobiece kompetencje w projektowaniu i oprogramowywaniu nowoczesnych technologii są niezbędne już dziś. A przecież udział kobiet w branży informatycznej wynosi dziś zaledwie od kilku do co najwyżej kilkunastu procent.

W świecie, w którym komputeryzacja obejmuje już niemal wszystko, i w którym połowa populacji to kobiety, jest to stanowczo za mało.

Intel, podobnie jak i inni giganci przemysłu elektronicznego, liczy na większy udział kobiet w prowadzonych przez siebie projektach. Pragnąc zachęcić płeć piękną do częstszego wybierania kierunków technologicznych i, być może z czasem, wzięcia pod uwagę firmy Intel jako atrakcyjnego miejsca pracy, lider na rynku procesorów – przy wsparciu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy – zainicjował program stypendialny „Nowe technologie dla dziewczyn”.

Program skierowany jest do maturzystek oraz pań, które już zaczęły studia na kierunku technologicznym.

dziewczyny1
Zanim na scenę zaproszono panie, które zdobyły stypendium w najnowszej odsłonie programu, o swoich wrażeniach opowiadały alumnitki sezonu 2015/16. Ceremonia wręczenia stypendiów odbyła się w gdańskim Intel Technology Poland – największym centrum badawczo-rozwojowym Intela w Europie. To tu powstały m.in. takie technologie, jak komputerowe złącze USB 3.0, interfejs Thunderbolt czy układ dźwiękowy Intel HD Audio.

„Chociaż liczba kobiet pracujących w branży informatycznej rośnie, wciąż jest to obszar zdominowany przez mężczyzn. Potrzeba inicjatyw, które otworzą drzwi do tego świata kobietom” – wyjaśnia Michał Dżoga, Dyrektor Corporate & Government Affairs na region Europy, Intel. „Spożytkowanie ich wielkiego potencjału w kluczowym dla rozwoju cywilizacyjnego obszarze nowych technologii ma ogromne znaczenie. Dlatego chcemy zainteresować maturzystki i studentki nowymi technologiami i związanym z nimi wykształceniem”.

 

Co możesz zyskać?

Jeśli zakwalifikujesz się do programu „Nowe technologie dla dziewczyn”, otrzymasz:

 • Stypendium w wysokości 12 000 PLN (brutto), dzięki któremu pokryjesz część wydatków związanych ze studiami. W najbliższej edycji programu przyznane będzie 20 stypendiów.
 • Ośmiomiesięczną pomoc merytoryczną ze strony mentorki lub mentora – doświadczonego pracownika Intela, który pomoże Ci stawiać pierwsze kroki jako projektantce/programistce. Przekonasz się, że ta pomoc jest nawet cenniejsza niż stypendium!
 • Możliwość odbycia stażu w największym centrum badawczo-rozwojowym Intela w Europie: gdańskim Intel Technology Poland, zatrudniającym już prawie 1800 osób.
 • Uwaga! Niektóre stypendystki będą mogły także odbyć staż w USA!
  dziewczyny3
  Stypendystki drugiej edycji programu „Nowe technologie dla dziewczyn” oraz ich mentorki i mentorzy.

   

 Czy możesz wziąć udział w programie?

Chęć udziału w programie mogą zgłosić:

 • Maturzystki, które podejmą studia na jednej z uczelni i kierunków objętych programem „Nowe technologie dla dziewczyn”. Listę tych uczelni i kierunków znajdziesz tutaj.
 • Studentki uczelni objętej programem „Nowe technologie dla dziewczyn”, studiujące na jednym z wybranych kierunków. Listę uczelni i kierunków znajdziesz tutaj.

To nie są jedyne warunki. Przykładowo, wymagana jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Zanim złożysz wniosek o udział w programie, koniecznie zapoznaj się z jego regulaminem.

 

Kiedy mogę zgłosić chęć udziału w programie?

Spokojnie, masz jeszcze kilka miesięcy. Termin pierwszego etapu zgłoszeń, czyli nadsyłania formularzy aplikacyjnych, to okres między 17 marca a 30 czerwca. Później przyjdzie czas na dosyłanie kolejnych dokumentów związanych z maturą (sierpień) i podjęciem studiów (wrzesień). Rozmowy aplikacyjne, przy użyciu technologii Skype, będą przeprowadzane we wrześniu.

Serdecznie zachęcamy Cię do wzięcia udziału w programie „Nowe technologie dla dziewczyn”. Pomyśl, ile możesz zyskać, a przecież nie ryzykujesz niczym. Wystarczy wysłać w terminie żądane dokumenty, a potem tylko poświęcić parę minut na sympatyczną rozmowę z życzliwymi Ci ludźmi, starając się przekonać ich do swoich pomysłów i pasji.

Przede wszystkim jednak zachęcamy Cię do rozpoczęcia studiów technologicznych. Bo już tylko to daje Ci gwarancję dobrej, świetnie płatnej pracy. I, biorąc pod uwagę wspomnianą wyżej ewolucję branży IT i jej ekspansję na nowe terytoria – pracy niezmiernie ciekawej!

Co powiedziałabyś na przykład na karierę w świecie mody? Przeczytaj: to się zaczyna już teraz!

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story