Granice nowoczesnych możliwości

Telefon skanerem 3D

Posiadając drukarkę 3D, ograniczasz się zwykle do szablonów i modeli dostępnych w Internecie. Niektóre z nich są bezpłatne. Za inne trzeba zapłacić. Możesz też znać się na modelowaniu i tworzyć własne modele, projektując je od zera lub używając stacjonarnego skanera 3D. Te ograniczenia można jednak przekroczyć.

Dział Microsoft Research zademonstrował, że obecnie wystarczy zwykły smartfon, aby zeskanować przedmioty i zapisać ich dane, a następnie wykorzystać je do stworzenia obrazu, który można wydrukować w 3D.

W ramach projektu KinectFusion udało się stworzyć model 3D pomieszczenia z wszystkimi znajdującymi się w nim przedmiotami, w tym celu wykorzystując czujnik Kinect. MobileFusion podnosi nieco poprzeczkę.

Na potrzeby demonstracji projektu KinectFusion wszelkie obliczenia zostały wykonane na komputerze, podczas gdy wersja mobilna pozwala wykonywać wszystkie operacje na smartfonie. Nie potrzeba nawet połączenia z Internetem. Obejrzyj film, aby zobaczyć, jak to działa:

Tworzenie modeli 3D w czasie rzeczywistym

Podczas obracania przedmiotu nagrywany jest materiał wideo w rozdzielczości 320 × 240 pikseli. Podczas tego procesu algorytm MobileFusion porównuje każdą klatkę z poprzednią, zarejestrowaną pod nieco innym kątem. Na podstawie zebranych informacji o głębi obrazu generowany jest model w postaci trójwymiarowej siatki.

stuff

Na ekranie telefonu można zobaczyć, jak powstaje obraz, a bryła obiektu stopniowo pokrywa się teksturą. Moc obliczeniowa zwykłego smartfona wystarczy, aby proces ten odbywał się w czasie rzeczywistym.

Efekt jest zaskakująco precyzyjny. Jeżeli podczas pierwszego skanowania niektóre obszary nie zostały zarejestrowane prawidłowo lub potrzebny jest większy stopień szczegółowości, wystarczy ponownie obrócić przedmiot, by uzyskać lepsze rezultaty.

 

Proste szablony dla drukarek 3D

Film opublikowany przez Microsoft pokazuje zaledwie kilka różnych modeli 3D. Firma jednak zapewnia, że jakość modelu była dla drukarki 3D wystarczająco wysoka, aby go wydrukować.

czas

Każdy, kto chce osiągnąć lepsze efekty na urządzeniu przenośnym, skupia się zwykle na jego podzespołach i łączności z Internetem. Kluczem do sukcesu jest jednak możliwość wykrywania głębi. Podczas poszukiwania sposobów na pokonanie ograniczeń standardowej optyki smartfonów, Intel stworzył własne rozwiązanie — kamerę RealSense 3D.

Zaletą technologii MobileFusion jest możliwość korzystania z niej na smartfonach bez względu na czas i miejsce, nawet jeśli modele są jedynie zadowalającej jakości.

gif

Technologia MobileFusion została oficjalnie zaprezentowana na początku października w trakcie sympozjum International Symposium on Mixed and Augmented Reality poświęconego rozszerzonej rzeczywistości. Do tej pory działanie algorytmu demonstrowane było na iPhone’ach, ale już niedługo pojawi się również aplikacja na systemy Android i Windows Phone.

Zdjęcie główne i GIF: YouTube — Microsoft ResearchIlustracje 1 i 2: Uniwersytet Oksfordzki — Mobile Robotics Group

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story