Innowacje techniczne

Telepatyczna czapka

Sabine Berger Autorin, Hemd & Hoodie

Start-up Openwater ma zamiar w ciągu ośmiu lat wyprodukować gadżet, który pozwoli nam używać zdolności telepatycznych.

Digitalizacja pomysłu prosto z mózgu, zapisywanie ostatniego snu za naciśnięciem przycisku czy ulepszenie pamięci — profesor MIT dr Mary Lou Jepsen twierdzi, że za kilka lat to wszystko może stać się rzeczywistością. Możliwe, że wkrótce będziemy mogli porozumiewać się wyłącznie za pomocą myśli dzięki telepatycznej czapce, nad którą pracuje Openwater, start-up założony przez dr Jepsen wyłącznie na potrzeby tego projektu.

Dr Jepsen planuje zastosować tomografię rezonansu magnetycznego (RMI) w łatwej do użycia formie. Jepsen, która w przeszłości pracowała dla firm takich jak Google, Facebook czy Intel, stwierdziła: „Odkryłam, jak zapewnić funkcjonalność dużych urządzeń kosztujących miliony dolarów przedmiotowi, który przypomina zwykłą czapkę narciarską”. Technologia RMI jest zwykle wykorzystywana, aby uzyskać szczegółowy obraz tkanek i organów. Można jej jednak używać do wykrywania aktywności mózgu i wyświetlania jej jako obrazu cyfrowego.

Fale podczerwone wizualizują myśli

Tradycyjny MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe, zaś technologia Jepsen jest oparta na świetle podczerwonym. Wnętrze czapki jest wyłożone miniaturowymi, elastycznymi wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi (LCD), które emitują światło z zakresu podczerwieni i wykrywają przepływ tlenu w mózgu. „W podczerwieni nasze mózgi są przezroczyste”, tłumaczy Jepsen.

Ta technologia jest już używana do wykrywania nowotworów, krwiaków i zablokowanych tętnic. Jepsen wierzy, że możliwe jest wykorzystanie podczerwieni np. do walki z komórkami rakowymi w określonych częściach mózgu. Jednak prawdziwym celem jej badań jest digitalizacja i przesyłanie myśli. Dzięki „myśloczapce” będziemy mogli przekazywać nasze myśli i odczytywać myśli innych.

 

Telepatyczne czapki już za osiem lat

Możliwe są również zupełnie inne zastosowania tej technologii, ale należałoby rozważyć ich etyczne konsekwencje. „Czy policja, wojsko lub nawet rodzice mogą zmusić kogoś, by założył takie urządzenie”? Według Jensen należy znaleźć odpowiedzi na takie i podobne pytania. Technologia zostanie dopracowana, aby działała tylko wtedy, gdy użytkownik tego chce. Pozwoli to na przefiltrowanie tych myśli, którymi nie chcemy się dzielić.

Technologia, w oparciu o której powstają telepatyczne czapki, jest używana do rozpoznawania chorób.
Technologia, w oparciu o której powstają telepatyczne czapki, jest używana do rozpoznawania chorób. Ilustracja: flickr.com – Intel Free Press

Jeśli Openwater podoła ambitnemu harmonogramowi, telepatyczna czapka będzie dostępna za osiem lat. Pierwsze prototypy zostaną dostarczone wybranym partnerom najwcześniej w przyszłym roku. W ten sposób rozpoczął się wyścig o wprowadzenie na rynek technologii telepatycznej. Obok Jepsen, nad połączeniem ludzkiego mózgu z komputerem pracują tacy wizjonerzy, jak Elon Musk.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story