Game On!

Totalna destrukcja

The Creators Project Content Partner, Intel iQ

Gerbaud odkrywa wnętrza przedmiotów

Ten francuski artysta dosłownie obraca w pył przedmioty swoich prac. Choć na pierwszy rzut oka jego twórczość może przywodzić na myśl krótkometrażowy film Keitha Skretcha pt. Waves of GrainGerbaud w nieco inny sposób obchodzi się z obiektami swoich przedsięwzięć. W krótkich filmach niszczy je, a następnie ponownie składa w całość, umożliwiając nam przyjrzenie się kolejnym warstwom przedmiotów codziennego użytku.

http://vimeo.com/96300915

Niewielka kupka pyłu nagle przybiera postać laptopa (od 2:13), formując dysk twardy, płytę główną, procesor i inne „elektrownętrzności” urządzenia.

To nagranie, podobnie jak sceny z butem i krzesłem w rolach głównych, zostało wykorzystane jako element wizualny instalacji Gerbauda zaprezentowanej w 2012 roku na wystawie XII Feria de las Calacas w Meksyku. Cyfrowe sekwencje obrazów były uruchamiane, gdy widzowie aktywowali kolejne czujniki zlokalizowane w trzech pomieszczeniach instalacji.

Krzesło zatapiało się w sąsiadującej z nim ścianie, gdy czujniki zbliżeniowe wykrywały nadchodzące osoby, a but wyparowywał na dźwięk wysokich tonów odbieranych przez zainstalowane w pokoju mikrofony. W przypadku laptopa dwoje konkurujących ze sobą widzów mogło swoimi oddechami unicestwiać go i przywracać do życia.

animator-peels-back-the-layers-of-everyday-objects-with-stop-motion_2

Sztuka transformacji

Niedawno Gerbaud potraktował swoimi narzędziami szlifierskimi suszarkę do włosów, kilka plastikowych statuetek oraz kosz na zakupy, aby z ich użyciem stworzyć równie hipnotyzujące filmy. Te jednak miały w sobie coś jeszcze. Gerbaud starannie, milimetr po milimetrze, obrócił w pył białą figurkę byka. Gdy jednak proces ten został odwrócony, naszym oczom ukazał się czarny byk, dodatkowo ujeżdżany przez złotą figurkę kowboja. Podobny los czekał kosz na zakupy, który (z pomocą magii filmowej) przekształcił się w niewielką klatkę dla zwierząt.

animator-peels-back-the-layers-of-everyday-objects-with-stop-motion_3

Esencja destrukcji

Podejmowane przez Gerbauda próby stworzenia niezwykłych prac z dziedziny iluzji poklatkowej powstały w oparciu o dzieła takich artystów jak Jan Švankmajer. W swoich pracach Francuz postanowił jednak odkryć proces destrukcji w jego najczystszej postaci. Prace Gerbauda mogą nauczyć nas wiele na temat wewnętrznej budowy i funkcjonowania przedmiotów – chyba niewielu z nas wiedziało dotychczas, jak wygląda wnętrze suszarki do włosów (a przy tym na pewno nie raz się nad tym zastanawialiśmy). Mimo że podobne zabiegi mogą dostarczyć nam wiele informacji na temat istoty przedmiotów, ich główną zaletą wydaje się być hipnotyzująca natura animacji, które potrafią skutecznie przykuć nasz wzrok.

Zobacz inne, mniej destrukcyjne prace Gerbauda na jego stronie internetowej.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story