Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Trening mistrzów świata

Taylor Bloom iQ Sports and Tech Contributor, SportTechie

Przyjrzymy się dziś pracy drużyny reprezentacji Niemiec w piłce nożnej. Choć za ich niedawnym sukcesem podczas mundialu stoi wiele różnorodnych czynników, najważniejszy z nich stanowi niewątpliwie solidne przygotowanie.

How_Technology_prepared_team_germany_for_WC_Success_Image_1

Zespół ten podjął ogromne wysiłki, aby zagwarantować, że najlepsi na świecie zawodnicy grający w jego barwach osiągną przed mundialem szczyt swojej formy i możliwości. Sztab szkoleniowy reprezentacji podjął między innymi współpracę z firmą EXOS — światowym liderem w dziedzinie zintegrowanych rozwiązań wspomagających trening wydajnościowy — oraz wykorzystał zaawansowany system miCoach Elite Team System firmy Adidas, służący monitorowaniu wydajności zawodników podczas sesji treningowych.

miCoach Elite Team System

MiCoach Elite Team System to zaawansowany system monitorowania aktywności fizjologicznej. Jego serce stanowi niewielkie urządzenie noszone przez zawodników podczas sesji treningowych. Urządzenie to wbudowane jest w koszulkę termoaktywną Adidas Techfit, wyposażoną również w specjalne, wszyte w materiał czujniki tętna.

System ten mierzy szybkość, przemierzony dystans, przyspieszenie, tętno i siłę każdego z zawodników podczas treningu. Wszystkie gromadzone przez nie informacje są w czasie rzeczywistym przesyłane do tabletów będących na wyposażeniu szkoleniowców-specjalistów firmy EXOS i reprezentacji, a także zapisywane w celu przeprowadzenia ich dogłębnej analizy po zakończeniu sesji treningowej.

— MiCoach Elite Team System stał się nieodłącznym elementem naszych przygotowań do tegorocznego mundialu — zdradził Darcy Norman, dyrektor zespołu ds. innowacji i wydajności w firmie EXOS podczas wywiadu udzielonego na łamach serwisu Adidas Group Blog.

How_Technology_prepared_team_germany_for_WC_Success_Image_3

Technologia ta wykorzystywana jest podczas niemal każdej sesji treningowej — z jej pomocą mierzy się i rejestruje wydajność oraz statystyki każdego z zawodników. Dzięki tak szczegółowym danym trenerzy i selekcjonerzy mogą z wysoką skutecznością poprawiać kondycję poszczególnych graczy, dobierając indywidualny trening do ich potrzeb i skupiając się na obszarach wymagających należytej uwagi.

— MiCoach Elite Team System jest w stanie śledzić wiele różnych wskaźników. Każdy z czynników pozwala nam dostosować trening i podjąć właściwą decyzję w oparciu o nasze potrzeby i możliwości — podkreślił Norman. — Analiza danych pomaga nam również ocenić, którzy zawodnicy są w szczytowej formie, a którym może przydać się dodatkowy odpoczynek.

How_Technology_prepared_team_germany_for_WC_Success_Image_4

Siła. Energia. Dystans

— Jednym z najważniejszych czynników, jakie mierzymy u naszych podopiecznych, jest siła — wyjaśnił Norman. — Im więcej zawodnik jest w stanie jej wytworzyć podczas treningu (bez spalania nadmiernych zapasów energii), tym większa jest jego wydajność oraz lepsza jest jego kondycja. Gdy z kolei zbyt szybkiemu spalaniu energii towarzyszy niewystarczająca siła, możemy dostrzec zmęczenie zawodnika i zwrócić szczególną uwagę na jego dalszą grę

Poza pomiarem energii system miCoach pozwala Normanowi i jego zespołowi monitorować dystans przebyty przez zawodników oraz wysiłek, jaki towarzyszył jego pokonywaniu.

How_Technology_prepared_team_germany_for_WC_Success_Image_5

— Defensywny pomocnik może podjąć niezbędny wysiłek (lub cechować się odpowiednio wysokim przyspieszeniem) i przebyć duży dystans sprintem, jednak jego zadaniem jest zwykle szybki powrót na swoją pozycję po przebyciu zaledwie 5-10 metrów — zaznacza Norman. — Dla porównania, pomocnik ofensywny (w zależności od jego możliwości oraz taktyki zespołu) może zazwyczaj pokonywać sprintem znacznie większe odległości. Obie te cechy mają istotne znaczenie dla zajmowanej pozycji.

Trenerzy i selekcjonerzy dobierają elementy, które system miCoach ma śledzić, a następnie wyznaczają odpowiednie cele.

Sam fakt korzystania z rozwiązania miCoach Elite Team System firmy Adidas przez reprezentację Niemiec nie jest tak zauważalny na murawie, jak obuwie czy nawet innowacyjne stroje zawodników. Stanowi on jednak doskonały przykład wykorzystania nowoczesnych narzędzi i technologii w procesie przygotowań zespołu i jego zawodników. I — jak widać — system ten doskonale wywiązał się z powierzonej mu roli.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Sport

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story