Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Twoja prywatność w Windows 10

Writer

Po premierze systemu Windows 10 zrodziło się wiele pytań o to, czy firma Microsoft przechowuje dane osobowe użytkowników i co z nimi robi. Odpowiedzi kryją się w Zasadach ochrony prywatności systemu operacyjnego, jednak rzadko jesteśmy skłonni poświęcić czas na ich przeczytanie. Przedstawiamy więc w skrócie politykę prywatności systemu Windows 10.

1. Cortana: osobista asystentka
Funkcja Cortana – niestety wciąż niedostępna dla użytkowników polskojęzycznej wersji Windows 10 – umożliwia uzyskiwanie informacji poprzez wpisywanie zapytań lub wypowiadanie ich na głos. Aby jednak korzystać z Cortany, najpierw należy udostępnić swoje dane osobowe, takie jak lokalizacja czy główne zainteresowania.

Przykładowo, gdy funkcja Cortana ma przypomnieć o kupieniu jakiejś rzeczy, nie może tego zrobić, a tym bardziej wskazać odpowiedniego sklepu, jeśli nie zna lokalizacji użytkownika. Kto jednak uważa Cortanę za nieprzydatną, może ją wyłączyć i nie będzie to miało wpływu na działanie urządzenia. Można też usunąć informacje udostępnione w funkcji Cortana za pomocą „Notesu Cortany”.

2

2. Microsoft Edge
Przeglądarka Edge jest wyposażona w takie zaawansowane funkcje, jak propozycje wyszukiwań w pasku tytułu, a ponadto przewiduje wpisywany tekst i ładuje strony w tle, co przekłada się na krótszy czas oczekiwania.

Aby zwiększyć możliwości funkcji przewidywania wyszukiwań, przeglądarka Edge może żądać dostępu do rejestru Twoich wyszukiwań. Jeśli nie chcesz korzystać z żadnej z tych funkcji, możesz je wyłączyć w zaawansowanych ustawieniach przeglądarki. Możesz też usunąć rejestr i historię wyszukiwań bez wpływu na działanie przeglądarki.

3. WiFi Sense
Ta funkcja wywołała falę krytyki. Powstała teza, że narusza ona prywatność, a firma Microsoft umożliwiania udostępnianie haseł. Jest to niezgodne z prawdą. System Windows wysyła zaszyfrowane hasła Twoim znajomym na urządzenia kompatybilne z funkcją „WiFi Sense”, pozwalając im automatycznie łączyć się z Twoją siecią. Użytkownik może wyłączyć tę funkcję w dowolnym czasie.

4. Windows Hello
Ta funkcja umożliwia użytkownikom dostęp do komputera oraz różnych stron internetowym bez konieczności wpisywania hasła. Dane użytkownika są zapisywane, ale nie udostępnia się ich innym osobom.

W oparciu o Program poprawy jakości obsługi klienta Windows funkcja Windows Hello rejestruje dane logowania, liczbę pomyślnych zalogowań i informacje na temat użytkowania produktu w celu udoskonalenia systemu operacyjnego. Microsoft nie będzie wykorzystywać żadnych kluczowych informacji użytkownika. Ponadto użytkownik może określić, które informacje chce udostępniać Microsoftowi, wiedząc, że nie będzie on udostępniać, sprzedawać ani wykorzystywać tych informacji do celów marketingowych.

Microsoft daje użytkownikom możliwość wyłączenia poszczególnych funkcji, dzięki czemu mogą oni łatwo i bezpośrednio sterować funkcjami systemu Windows. Nowe technologie bynajmniej nie mają na celu odstraszać użytkowników — zresztą większość z tych budzących obawy funkcji jest już dostępna w systemach Windows 7 i Windows 8.1.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story