Makerzy

Uczennice programują przyszłość Kenii

W Kenii nie istnieje narodowa sieć dawców narządów, dlatego też kilka uczennic przy pomocy nauczycielki stworzyło aplikację dla dawców. Wykorzystały do tego środowisko programistyczne XDK firmy Intel.

W 2014 r. Caroline Wambui straciła wuja, który cierpiał na niewydolność nerek, a żaden członek rodziny nie mógł oddać mu swojej nerki ze względu na niezgodność immunologiczną. W Kenii, z której pochodzi Caroline, nie istnieje ogólnokrajowy oficjalny program dawców narządów. Tak naprawdę sprawa oddawania narządów do przeszczepów stanowi temat tabu, a w dodatku podlega surowym regulacjom. Co więcej, w kraju kwitnie czarny rynek handlu narządami, zwłaszcza w biednych regionach, takich jak dzielnica Mukuru kwa Njenga w Nairobi, stolicy Kenii, gdzie — jak twierdzi Wambui — handlarze prowadzący nielegalne kliniki namawiali do sprzedaży narządów wielu jej sąsiadów.

Ze względu na brak środków pozwalających na połączenie uczciwych dawców z pacjentami w potrzebie za pośrednictwem sieci państwowych szpitali, ludzie tacy jak wuj Wambui umierają nie z powodu nieuleczalnych chorób, ale z powodu braku narządów oraz niewydolności systemu administracji opieki zdrowotnej.

Jednak kluczem do zmiany tego stanu rzeczy może być nieprawdopodobne połączenie intelektu i nowych umiejętności…

 

Wybitna nauczycielka

W 2012 r. nauczycielka Wambui — Damaris Mutati — zaczęła wykorzystywać technologię podczas prowadzonych przez siebie zajęć w Embakasi Girls Secondary School dzięki udziałowi w programie Intel® Teach program. W 2015 r. wzięła udział w kolejnym szkoleniu Intel® She Will Connect Program, dostępnym w jej regionie za sprawą partnerstwa firmy Intel i organizacji pozarządowej Global Peace Foundation. To tam Mutati dowiedziała się, w jaki sposób przekazywać nowo zdobytą wiedzę i umiejętności z wykorzystaniem programu Intel® Learn Easy Steps i zaczęła uczyć dziewczęta programowania.

DSC_4139-R-300x200-pl

Uczennice zainteresowały się tematem jeszcze bardziej, kiedy pracownicy firmy Intel w swoim wolnym czasie przeprowadzili w szkole warsztaty programistyczne z wykorzystaniem Intel XDK, jednolitego środowiska programistycznego, które pozwala użytkownikowi projektować, tworzyć, testować i wdrażać aplikacje w języku HTML5.

„W dzisiejszym świecie konkurencja jest ogromna, dlatego jako nauczycielka wiem, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie uczniów do tego wyścigu” — mówi Mutati. „Dzięki wykorzystaniu technologii mogę wyrównać ich szanse”.

 

Aplikacja ratująca życie

Dzięki swoim nowym umiejętnościom programowania w środowisku Intel XDK, Wambui wpadła na pomysł stworzenia portalu przeznaczonego dla lekarzy, dawców organów i pacjentów czekających na przeszczep, aby skrócić czas oczekiwania i ratować życie potrzebujących. Wciągnęła do pomocy kilka koleżanek i razem zaprojektowały aplikację, która obecnie w ramach programu pilotażowego jest wdrażana i testowana w kilku szpitalach w Kenii.

DSC_4980-R-300x200-pl

„Żadna z nas nie wiedziała, jak się programuje, jednak narzędzie Intel XDK okazało się wyjątkowo proste w obsłudze” — mówi Wambui. „Wiele rzeczy w moim życiu zmieniło się, odkąd zaczęłam przygodę z programowaniem. Teraz myślę, że programowanie to sposób na rozwiązanie większości naszych codziennych problemów”.

„Zmieniamy Kenię, dając pacjentom i ich rodzinom kolejną szansę na życie. Każdy na nią zasługuje. Bez pomocy firmy Intel nic z tego, co udało nam się osiągnąć, nie byłoby możliwe” — dodaje.

 

Obejrzyj inspirującą historię Caroline:

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja Innowacje techniczne Makerzy Nauka Styl życia Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story