Internet przedmiotów: inteligentna planeta połączona w jedną sieć

Urządzenia, które warto wymienić w 2015 r.

Ken Kaplan Executive Editor, iQ by Intel

Z roku na rok urządzenia cyfrowe wydają się być coraz bardziej inteligentne, jednak nie zawsze zmiana ta przekonuje nas do odstawienia gadżetów, które darzymy dziś sympatią i zaufaniem. Istnieją jednak trzy szczególne technologie, których modernizację warto rozważyć w tym roku.

– Pewne rozwiązania powinniśmy w tym roku bez wątpienia zastąpić nowymi – wyjaśnia Patrick Moorhead, prezes i główny analityk firmy Moor Insights & Strategy.

Jak podkreśla, większość spośród routerów pracujących w naszych domach została zaprojektowana do obsługi maksymalnie trzech równoległych połączeń, o szybkości do 1 Mb/s każde.

– Wraz z rozwojem telefonów, tabletów, głośników bezprzewodowych, termostatów czy też usług strumieniowego przesyłu dźwięku i obrazu znacząco rośnie liczba urządzeń połączonych z domową siecią.

Według danych pozyskanych przez Martina Garnera, analityka firmy CCS Insight badającego rozwój inteligentnych domów oraz koncepcji „Internetu wszystkiego” (ang. Internet of everything – red.), w gospodarstwach domowych na terenie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii możemy znaleźć średnio po osiem urządzeń połączonych z siecią.

Każde z nich potrzebuje do działania routera lub bramy pozwalającej nawiązać połączenie internetowe.

– Większość routerów pracujących w dzisiejszym świecie wymaga wymiany – zaznacza.

Garner zwraca uwagę, że urządzenia te pracują dziś pod większym obciążeniem niż kiedykolwiek wcześniej. Co ważne, nowe routery powstają w oparciu o nowe, bardziej zaawansowane technologie, zdolne wykorzystać wyższą szybkość pobierania i przesyłania danych oferowaną już przez wielu dostawców Internetu.

Nowe routery bezprzewodowe powstają w oparciu o standard 802.11ac, gwarantujący trzykrotnie wyższą stabilność i szybkość połączeń w porównaniu z przestarzałą technologią 802.11bgn.

Wprowadzony w roku 2012 standard 802.11ac (znany również pod nazwą 5G Wi-Fi) oferuje szybkość połączeń bezprzewodowych sięgającą 1733 Mb/s. Co ważne, współpracuje zarówno z nowymi, jak i starszymi urządzeniami wyposażonymi w sieciowe moduły Wi-Fi.

tech-need-upgrade-2015_2

– Router to urządzenie, które kupujemy wyłącznie wtedy, gdy jest nam ono absolutnie niezbędne – mówi Garner. – Często też decydujemy się na najtańsze rozwiązania, które po prostu będą działać.

Takie podejście musi się zmienić.

– Warto przeznaczyć na router tak dużą kwotę, na jaką tylko możemy sobie pozwolić – podkreśla. – W przeciwnym razie zachowamy się jak nabywcy samochodów, nieprzykładający większej wagi do… jednostki napędowej.

Zdaniem Garnera zakup nowego routera może skutkować wzrostem ogólnej wydajności naszych systemów. Zaawansowana funkcjonalność nowych modeli pozwala bowiem zapewnić poszczególnym urządzeniom optymalną szybkość, gwarantując tym samym wysoką jakość wykorzystywanych usług. Nowoczesne routery są zdolne monitorować proces ładowania aplikacji i dostosowywać go, zapewniając jak najwyższą wydajność całych sieci.

– Niektóre z nich pozwalają nawet przechowywać dane w chmurze i łączyć się z nią za pośrednictwem różnych urządzeń – dodaje.

Sam w ostatnim czasie nabył dwuzakresowy router Netgear R700, określony przez PC Magazine mianem „jednego z najlepszych dostępnych routerów 802.11ac przeznaczonych do zadań wymagających dużej przepustowości”. W Polsce można go obecnie kupić za ok. 700 zł.

Netgear R8000 to z kolei model ze ścisłej czołówki routerów przeznaczonych do obsługi wielu urządzeń jednocześnie. Aktualna cena w Polsce wynosi ok. 1300 zł.

Jego zadaniem jest obsługa wielu urządzeń pracujących w obrębie jednej sieci. Router ten przesyła sygnał Wi-Fi w trzech zakresach. Starszym urządzeniom oferuje połączenie 2,4 GHz o przepustowości sięgającej 600 Mb/s.

Sygnał o częstotliwości 5 GHz zapewnia natomiast szybkość do 1,3 Gb/s (dla urządzeń dwuzakresowych), a trzeci sygnał (również 5 GHz) przeznaczony jest dla dwuzakresowych urządzeń AC Wi-Fi. W tym przypadku przepustowość również może osiągnąć 1,3 Gb/s.

 

tech-need-upgrade-2015_3

Kolejna technologia, która może rozbudzić w nas pragnienie zmiany posiadanego urządzenia, to wbudowane kamery oferujące m.in. funkcje obsługi percepcyjnej, dostępne w najnowszych laptopach, komputerach All-in-One, a nawet tabletach.

Obecnie wyścig zbrojeń pomiędzy producentami (polegający na ciągłym zwiększaniu liczby megapikseli) ustąpił miejsca technologii 3D, diametralnie zmieniającej sposób funkcjonowania samych kamer.

– Dziś liczy się już nie tyko sama kamera – mówi Wood. – Umieszczenie pary soczewek wewnątrz kamery pozwala diametralnie zmienić sposób użytkowania komputerów – podkreśla.

Kamery te oferują możliwości pozostające dotychczas poza zasięgiem użytkowników, takie jak zmiana punktu ostrości czy też dokonywanie pomiarów dystansu i wysokości.

tech-need-upgrade-2015_4

Tablet Dell Venue 8 pozwoli nam na mierzenie przedmiotów uwiecznianych na zdjęciach, umożliwiając na przykład dopasowanie mebli do pomieszczenia.

Co więcej, rosnące zainteresowanie konsumentów technologią drukowania 3D oznacza również możliwość wykorzystania kamer trójwymiarowych do tworzenia przestrzennych projektów gotowych do druku.

Kamery 3D to jedna z cech, które mogą skłonić nas do zastąpienia starego laptopa nowym urządzeniem. Moorhead zauważa jednak jeszcze jeden element, który może przeważyć o zakupie.

– Posiadacze komputerów PC, których wiek mieści się w przedziale od 3–4 lat, powinni poważnie zastanowić się nad ich wymianą – wyjaśnia.

– W zależności od obciążenia roboczego nowy laptop będzie mieć 2–3 razy wyższą wydajność. Może być przy tym o 40% cieńszy i o połowę lżejszy oraz zapewniać dwukrotnie dłuższy czas pracy baterii. Jego konstrukcja może umożliwiać korzystanie z niego zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu. W ostatecznym rozrachunku korzyści mogą okazać się ogromne.

tech-need-upgrade-2015_5

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story