Edukacja

Nauka programowania dla każdego dziecka

Nicolas Meudt Autor, Hemd & Hoodie

Oto rzecz godna podziwu: od następnego roku szkolnego Szwecja włączy programowanie w program nauczania już od pierwszej klasy.

Niektórzy uważają programowanie za czarną magię, którą zajmują się wyszkoleni specjaliści, i cieszą się, że nie mają z nim do czynienia. Dla innych to ważna umiejętność w cyfrowym świecie, której powinno uczyć się dzieci już od przedszkola. Na przykład przedsiębiorca Frank Thelen (juror niemieckiego programu telewizyjnego „Die Höhle der Löwen”) wierzy, że programowanie jest najważniejszym językiem obcym.

„Dzieci, które teraz nie potrafią programować, będą analfabetami przyszłości” – mówi Thelen.

W kilku państwach, na przykład w Estonii, Finlandii i Wielkiej Brytanii, nauka obsługi komputera jest częścią programu nauczania w szkole podstawowej. W tych krajach „zajęcia komputerowe” są wykorzystywane, aby przygotować nowe pokolenie na przyszłość. Szwedzki rząd opracował nowy program nauczania – w jego skład wchodzi programowanie, którego dzieci będą uczyć się od pierwszej klasy.

 

Nie ma przyszłości bez programowania

Szwedzki system nauczania ma doskonałą reputację na całym świecie. Jest darmowy i ma opinię prospołecznego oraz innowacyjnego. Tamtejsi naukowcy od dawna rozważali możliwość wykorzystania mediów cyfrowych do wspierania nauki przez zabawę. Nie jest przypadkiem, że popularna gra Minecraft, w której gracze budują trójwymiarowy świat z sześciennych elementów, powstała w Szwecji.

Kwadratowa, rozpikselowana grafika sprawiła, że Minecraft jest często porównywany do cyfrowych klocków Lego.

Szwedzki minister edukacji Gustav Fridolin ogłosił na internetowej platformie ComputerSweden: „Potrzebujemy więcej programistów. Programowanie to umiejętność, której znaczenie w miejscach pracy będzie rosło i która wywiera coraz większy wpływ na nasze życie”. Początkowo nauka programowania ma być wprowadzona w ramach lekcji matematyki i technologii. Dzięki temu dzieci nauczą się na przykład rozwiązywać zadania algebraiczne za pomocą kodu.

 

Projekty pilotażowe w Niemczech

Edukacja nastawiona na technologię powinna przygotowywać dzieci nie tylko do pracy, ale również do życia codziennego. Program obejmuje zatem lekcje poświęcone odróżnianiu rzetelnych i nierzetelnych źródeł w Internecie. Dzięki temu uczniowie łatwiej rozpoznają fałszywe informacje i uczą się podejmować niezależne, dobrze uzasadnione decyzje. Minie trochę czasu, zanim ten niemiecki program nauczania wejdzie w życie. Niemniej jednak wstępne projekty pilotażowe są w trakcie realizacji.

W Niemczech są przeprowadzane także wstępne projekty pilotażowe, w ramach których dzieci uczą się podstaw programowania.

W Nadrenii-Palatynacie program „Medienkompetenz macht Schule” (Edukacja medialna w szkole) ma na celu włączenie technologii cyfrowej w zajęcia szkolne. Państwowy program „Code your Life” umożliwia dzieciom w wieku 10–14 lat naukę programowania przez zabawę.

„Oczywiście nie każdy uczestnik musi zostać programistą” – mówi Jutta Schneider, która pomogła uruchomić projekt. „Jednak ważne jest, aby dzieci zrozumiały, jak tworzyć algorytmy i zdobywały podstawową wiedzę z zakresu programowania”.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story