Technologia w służbie oświaty

WizeNoze – wyszukiwarka bezpieczna dla dzieci

Writer

Dzieciom, zwłaszcza najmłodszym, nie pomoże Google. Jest zbyt otwarty. Zbyt skierowany na dorosłych. Amsterdamski startup WizeNoze chce zapewnić przyjaźniejszą i bezpieczniejszą alternatywę dla młodszych osób.

 

Jouw Zoekmachine – Twoja wyszukiwarka

Jednym z produktów stworzonych przez firmę WizeNoze jest wyszukiwarka, która indeksuje informacje przyjazne dla dzieci. Jouw Zoekmachine (Twoja wyszukiwarka) została uruchomiona w wersji beta na początku tego roku szkolnego.

Ta przyjazna dla dzieci wyszukiwarka jest powszechnie wykorzystywana na lekcjach w szkołach im. Steve’a Jobsa, które założył Maurice de Hond. Wyszukiwarka Jouw Zoekmachine została także wbudowana w tabletach dla dzieci firmy Kurio.

Czas na zmianę. Chcemy zmienić status quo dzięki naszej technologii

Jak twierdzi firma WizeNoze, proponowane dotychczas rozwiązania podchodziły do problemu z niewłaściwej strony. – Twórcy obecnego społeczeństwa informacyjnego online skupiają się na zapobieganiu dostępu dzieci do informacji. Istnieje mnóstwo produktów z filtrami i blokadami rodzicielskimi, które ukrywają zawartość nieodpowiednią dla dzieci.

– Są to pozytywne innowacje, ale nie podnoszą jakości i dostępności filtrowanych informacji. Czas na zmianę. Chcemy zmienić status quo dzięki naszej technologii.

Bez tytułu

Wyszukiwarka WizeNoze obejmuje m.in. holenderskie archiwa School TV, WWF Rangerclub, Kennislink i Kijk. Z wyników wyszukiwania zostają wykluczone płatne źródła, witryny zawierające dużą liczbę reklam lub strony oferujące produkty i usługi na sprzedaż.

Wyniki wyszukiwania są odpowiednie dla docelowych odbiorców

Poziom całej filtrowanej zawartości zostaje sklasyfikowany przy użyciu algorytmu wykonującego analizę językową. Przedstawiane informacje rozpoczynają się od poziomu zrozumiałego dla dzieci w pierwszych klasach, a następnie stają się coraz bardziej złożone aż do poziomu odpowiedniego dla starszych uczniów.

Dzieci korzystające z wyszukiwarki muszą podać, do której klasy chodzą. Umożliwia to dopasowanie wyników do ich zdolności. Także wyniki wyszukiwania są prezentowane w sposób odpowiedni dla docelowych odbiorców.

Na przykład na poziomie podstawowym zdjęcia stanowią dużą część wyników, a tekst zajmuje niewiele miejsca. Na wyższych poziomach tekst staje się coraz ważniejszy.

WizeNose Content Editor
Latem tego roku firma WizeNoze otrzymała dotację w wysokości 1,75 mln euro od holenderskiego ministerstwa gospodarki i dwóch prywatnych inwestorów. Stworzona przez firmę wyszukiwarka wzbudziła ogromne zainteresowanie mediów, ale WizeNoze chce zaoferować coś więcej.

Content Editor będzie tworzyć podsumowania długich fragmentów tekstu

Algorytm firmy WizeNoze, służący do analizowania poziomu zrozumiałości tekstu, może także pomagać firmom w przygotowywaniu lepszych treści dla dzieci. Firma WizeNoze stworzyła na podstawie tego algorytmu narzędzie Content Editor. Jest to aplikacja wskazująca różnego typu problemy, takie jak zbyt długie zdania lub słowa wykraczające poza słownictwo określonej grupy docelowej. Ponadto aplikacja przedstawia sugerowane synonimy, które mogą być zrozumiałe dla dzieci.

Już niedługo aplikacja będzie sugerowała sposoby uproszczenia całych zdań. Ponadto narzędzie Content Editor może tworzyć podsumowania dłuższych tekstów.

Content Editor to nie tylko przydatne narzędzie. Firma WizeNoze chce, aby rozwiązanie to przynosiło przychody. Celem firmy jest udostępnianie wyszukiwarki bez opłat i bez reklam. Jej działanie będzie finansowane z środków pozyskanych dzięki aplikacji Content Editor.

WizeNoze

Szczytny cel
Firma ma jeden nadrzędny, szczytny cel: „Naszą ambicją jest zapewnienie dzieciom dostępu do treści, które są odpowiednie do ich wieku i umiejętności, w sposób dla nich przyjazny – w Holandii, Europie i na całym świecie.

Chcemy to osiągnąć, oferując skalowalne rozwiązania dla firm i organizacji, które szukają sposobów komunikacji z dziećmi: od parków rozrywki i wydawców edukacyjnych po media i sektor handlu detalicznego”.

Firma WizeNoze ma globalne ambicje i już teraz zaczyna rozważać stworzenie algorytmów zdolnych do analizowania języka angielskiego. Jednak obecnie skupia się na rynku holenderskim.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Edukacja

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story