Podróże

Wybierz swoją opaskę

Co to są monitory aktywności? Monitory aktywności to urządzenia, które nosimy na ciele i które nieustannie śledzą nasz ruch za pomocą wbudowanych czujników. Najpopularniejszą konstrukcją tego typu są standardowe opaski na nadgarstek, takie jak Jawbone UP bądź Fitbit Flex. Mimo to monitory aktywności mogą przybierać przeróżne formy i rozmiary, w tym zegarków (Basis Peak), przypinek (Fitbit Zip), pasów piersiowych (Polar Heart Rate Monitor) bądź czujników mocowanych do butów (Garmin Foot Pod).

Do kogo są skierowane? Jako że urządzenia te pełnią zasadniczo funkcję krokomierzy, są one skierowane do wszystkich osób pragnących poprawić swoją kondycję i stan zdrowia, które nie stosują przy tym rozpisanych, pełnych treningów.

Jaką funkcjonalność oferują? Opaski fitness posiadają zazwyczaj wbudowane akcelerometry, rejestrujące dane przez cały czas użytkowania: liczbę kroków, przebyty dystans, spalone kalorie oraz ogólny czas aktywności.

Opaska Jawbone UP3 synchronizuje dane z programem UP, który poddaje je analizie i wyświetla raporty na ekranie telefonu.

W zależności od wybranego urządzenia możemy również otrzymać wiele innych danych, takich jak liczba pokonanych schodów, czas/jakość snu oraz tętno. Niektóre urządzenia są wodoszczelne, podczas gdy inne – jedynie wodoodporne. Niektóre mają także niewielkie wyświetlacze OLED zapewniające dostęp do danych na bieżąco. Wszystkie monitory współpracują z aplikacjami zainstalowanymi w urządzeniach z systemami operacyjnymi iOS lub Android, przesyłając do nich dane za pomocą połączenia Bluetooth. Dzięki temu możemy dokonywać oceny naszych postępów oraz wyznaczać pożądane cele.

Ile kosztują? Od 340 do 1200 złotych, przy czym najdroższe są z reguły modele wyposażone w czujniki tętna.

Który jest najlepszy? Wybór jest ogromny. Zwykle jednak wszystko sprowadza się do posiadanych funduszy oraz pożądanych funkcji urządzenia. Poniżej przedstawiamy kilka spośród najbardziej nowatorskich modeli.

Misfit Shine (450 zł) to najmniejszy i najtańszy z prezentowanych monitorów. Mimo to model ten jest zaskakująco wszechstronny i prawdopodobnie najbardziej poręczny. Samo urządzenie przybiera formę małego aluminiowego dysku, który możemy nosić na nadgarstku, zawiesić na szyi, przypiąć do paska od spodni lub innego elementu odzieży bądź… wrzucić do kieszeni. Jego bateria zapewnia do sześciu miesięcy pracy, a trójosiowy akcelerometr mierzy naszą aktywność (chód, bieg, pływanie lub jazdę na rowerze), spalone kalorie, dystans oraz sen.

Podobnie jak jego protoplasta o nazwie Flex, nowy Fitbit Charge (560 zł) oferuje funkcję pomiaru liczby kroków, przebytego dystansu, spalonych kalorii, pokonanych schodów, czasu aktywności oraz parametrów snu. Wbudowany ekran OLED pozwala na wyświetlanie informacji na temat aktywności, bieżącej godziny oraz powiadomień o połączeniach przychodzących (jeśli sparujemy opaskę ze smartfonem). Fitbit oferuje także jedną z najbardziej zaawansowanych aplikacji spośród dostępnych urządzeń tego typu, umożliwiającą śledzenie naszych postępów, ustalanie celów i porównywanie wyników ze znajomymi.

Jawbone UP3 (850 zł) to następca monitora ruchu i snu Jawbone UP24. Nowy model oferuje udoskonalony trzyosiowy akcelerometr, baterię zapewniającą siedem dni pracy na jednym ładowaniu oraz technologię impedancji bioelektrycznej, monitorującą tętno, oddech i reakcję skórno-galwaniczną. Dzięki takim rozwiązaniom UP3 może automatycznie identyfikować typy podejmowanej aktywności oraz informować nas o odwodnieniu organizmu i konieczności uzupełnienia płynów. W połączeniu z aplikacją Smart Coach urządzenie Jawbone UP3 może zyskać miano najbardziej zaawansowanego monitora aktywności spośród wszystkich dostępnych obecnie na rynku.

Basis Peak (960 zł) do złudzenia przypomina smartwatch lub zwykły zegarek sportowy. W rzeczywistości znacznie więcej łączy go z monitorami aktywności, takimi jak Jawbone UP3 czy też Fitbit Charge. Urządzenie samodzielnie wykrywa nasz sen, chód, bieg lub jazdę na rowerze, a umieszczony w jego wnętrzu akcelerometr dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia. Cztery dni pracy baterii, dotykowy ekran oraz dedykowana aplikacja do ustalania celów w oparciu o nasze wyniki sprawiają, że Basis Peak to wyjątkowo kusząca propozycja dla potencjalnych nabywców. Co więcej oferuje funcję wyświetlania powiadomień ze smartfonów, dzięki czemu Basis Peak jest de facto pełnoprawnym smartwatchem.

 

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Zdrowie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story