Mania ruchu makerów

Wynalazcy na Maker Faire

Writer

O kulturze “twórców” czytaj też w artykule “Ruch Makersów – nowa rewolucja przemysłowa”.

***

Kiedy znajoma poprosiła elektronika Carmelito Andrade o podlewanie kwiatów podczas jej nieobecności, zdawał sobie sprawę, że może o tym zapomnieć. Zamiast więc przystroić swój dom samoprzylepnymi karteczkami z przypomnieniami, zbudował aktywny system monitorowania, korzystając z przewodów, czujników, pompy, taśmy izolacyjnej i płytki montażowej Intel Edison.

Rośliny nigdy nie miały się tak dobrze.

plant-monitoring2-1024x768

Kreatywne podejście Andrade stanowi odzwierciedlenie postawy „zrób to sam”, którą prezentuje nowa generacja „twórców” (cudzysłów nie wyraża w tym przypadku dystansu ani ironii, termin pochodzi od funkcjonującego już jako nazwa własna angielskiego określenia makers; dalej będziemy zapisywać ten termin bez wyróżników – red.). Oczywiście fanatycy budowania, motoryzacji i pracy w ogródku od zawsze byli majsterkowiczami – istnieją nawet kanały telewizyjne poświęcone wyłącznie ich pasji – ale ruch twórców elektroniki to nowy trend majsterkowania XXI wieku.

Wprawdzie nie mają oni własnych kanałów telewizyjnych – jeszcze? – ale zamiast tego mogą uczestniczyć w specjalnych imprezach dla twórców.

Popularność wystaw dla twórców stale rośnie

Zapoczątkowana przez wydawców magazynu “Make” impreza Maker Faire Bay Area obchodziła swoją 10. rocznicę w maju 2015 roku. Ruch twórców nie jest ograniczony do środowiska związanego z tym dwumiesięcznikiem i odbywającej się raz do roku imprezy w Dolinie Krzemowej. Obecnie organizowanych jest 119 imprez lokalnych i 14 wystaw Maker Faire w międzynarodowych metropoliach, takich jak Nowy Jork, Rzym i Tokio.

Popularność wystaw dla twórców stale rośnie. W pierwszej imprezie w 2006 r. wzięło udział 20 tysięcy osób, natomiast w dwóch flagowych imprezach, które zorganizowano w 2014 r. w rejonie Bay Area i w Nowym Jorku, uczestniczyła rekordowa liczba osób – aż 215 tysięcy.

Instructables
Witryna internetowa Instructables z instruktażami prezentuje szeroką gamę projektów, od sferycznych zestawów głośnikowych po samodzielnie skonstruowane beczki na deszczówkę.

Ruch twórców przyczynił się do powstania wielu witryn, takich jak InstructablesDIY Hacking i Hackster.io, które opierają się na koncepcji dzielenia się w formie pomysłów open source, maratonów programistycznych lub współpracujących ze sobą społeczności.

Hackster.io, swego rodzaju serwis Pinterest dla twórców sprzętu, sponsoruje imprezy Hardware Weekends – serię maratonów programistycznych i spotkań na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

– Zapewniając naszej społeczności aktywne warsztaty, narzędzia oraz cały sprzęt i oprogramowanie niezbędne do tworzenia, przekształcamy obserwatorów w twórców – mówi Adam Benzion, współzałożyciel serwisu Hackster.io. – Jest to coś niesamowicie inspirującego i wciągającego bez reszty.

Przy użyciu płytki Intel Edison można realizować bardzo różnorodne projekty

Jednym z narzędzi udostępnianych przez Benziona jest płytka montażowa Intel Edison. – Edison ma specjalne miejsce w sercach i umysłach członków społeczności twórców – mówi Benzion. – Wszechstronność tego produktu jest wyjątkowo atrakcyjna: niskie zużycie energii, zaawansowany procesor Quark połączony z nadajnikami Wi-Fi i Bluetooth, zgodność ze środowiskiem Arduino IDE oraz niesamowicie popularny zestaw czujników Grove IoT – to wszystko zapewnia twórcom elastyczność i ogromne możliwości.

Jednak płytka Intel Edison nie jest przeznaczona wyłącznie dla majsterkowiczów. To zaawansowany sprzęt, który może obsługiwać rozwiązania przemysłowe.

Płytka Intel Edison
Niewielka płytka Edison firmy Intel stanowi serce nowych urządzeń tworzonych przez majsterkowiczów, umożliwiając szybkie przekształcanie pomysłów w działające prototypy.

– Widzimy, że coraz więcej osób wykorzystuje technologię komputerową w realizacji pomysłów na nowe produkty – mówi Jay Melican z firmy Intel. – Projekty wykorzystują funkcje bezprzewodowe do tworzenia nowych zastosowań interaktywnych, takich jak zdalnie sterowane łaziki i systemy celowania laserowego. Wielu twórców korzystających z technologii Intel Edison chce udostępnić swoje produkty na zupełnie nowym rynku urządzeń i przyrządów.

Firma Storm Studio zbudowała stół do gry w piłkarzyki Black Fragment, wykorzystując płytkę Intel Edison do  śledzenia ruchu piłki i odtwarzania jej trajektorii po strzeleniu gola. Stół umożliwia także śledzenie statystyk graczy, wskazywanie najlepszych przeciwników i odtwarzanie muzyki przez Bluetooth:

– Zdaliśmy sobie sprawę, że gra w piłkarzyki nie zmieniła się znacząco od początków ubiegłego stulecia – mówi Xavier Lamiche, jeden z twórców Black Fragment. – Zaczęliśmy się zastanawiać, jakie nowe elementy można by do niej wprowadzić.

Inne projekty zainspirowane przez kreatywnych twórców obejmują dzwonek do drzwi, który może odtwarzać dowolne dźwięki, niewielką automatyczną maszynkę do produkcji sera, połączony z siecią ul oraz narzędzie przekształcające język migowy na dźwięki.

– Możliwość stworzenia praktycznie wszystkiego jest wyjątkowo inspirująca – twierdzi Benzion. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, kiedy widzę nauczyciela ze szkoły średniej, który nigdy nie napisał nawet jednego wiersza kodu, nigdy nie utworzył projektu CAD i nie ma żadnego doświadczenia w elektronice, ale buduje proste ramię robotyczne z użyciem płytki Edison, serwomechanizmu i ramienia wydrukowanego w 3D. Dzień w dzień inspiruje mnie to do pracy.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Makerzy

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story