Duże zbiory danych kluczem do lepszego życia

Zakupy świąteczne: jak je robisz?

Dla moich znajomych mogło być zaskoczeniem, że kupiłam pierwsze dwa prezenty już niemal dwa miesiące przed świętami. Gromadzenie podarunków z wyprzedzeniem ma jednak sens. Wcześniejsze rozpoczęcie świątecznych zakupów pozwala zaoszczędzić pieniądze i daje poczucie zadowolenia. Zgodnie z naszym sondażem 12% Europejczyków kupuje prezenty w ciągu roku.

Żebyście jednak nie odnieśli mylnego wrażenia, że jestem supermamą planującą Boże Narodzenie z iście zegarmistrzowską precyzją, muszę przyznać, że większość świątecznych prezentów robię w grudniu i najwyraźniej podobnie czyni dwie trzecie Europejczyków. Dla mnie zakupy bożonarodzeniowe polegają na napawaniu się świąteczną atmosferą i potrzebuję presji zbliżającego się terminu.

Christmas-survey-flash-cards-PL-2

Jak maksymalnie zwiększyć przyjemność z kupowania prezentów? Warto przy okazji zrobić przyjemność samemu sobie. Jeśli zobaczysz coś drobnego, co lubisz, kup to sobie jako małą zaliczkę na Boże Narodzenie. Aż do teraz miałam z tego powodu wyrzuty sumienia, ale okazuje się, że jestem w dobrym towarzystwie, gdyż ponad połowa Europejczyków (56%) robi tak samo. Mogę jednak śmiało powiedzieć, że nie zaliczam się do 27% osób, które kupują prezenty dla innych, gdyż wiedzą, że będą z nich korzystać – to jest dopiero dwulicowość!

Biorąc pod uwagę wszystkie spotkania towarzyskie, prezenty do kupienia, gości do przyjęcia, Boże Narodzenie może być kosztownym okresem. Nie dziwi więc fakt, że 71% Europejczyków ustala sobie budżet na zakupy świątecznych prezentów. Jednak pomimo naszych dobrych intencji co trzeci z nas (w tym ja) wyda więcej, niż planował.

Aby zdobyć najlepsze prezenty dla bliskich, jesteśmy w stanie rozglądać się po sklepach w poszukiwaniu najlepszej jakości względem ceny. Dwie trzecie (65%) z nas będzie polować na okazje i oferty, aby zaoszczędzić.

Christmas-survey-flash-cards-PL-3

Największym wyzwaniem nie jest jednak dla mnie znalezienie czasu ani pieniędzy. Podobnie jak dla 55% Europejczyków, jest nim wybranie właściwego podarunku. Czasami naprawdę mocno się wysilam, aby wpaść na jakiś pomysł i uważam, że najtrudniej ze wszystkich jest kupić prezent dla drugiej połowy (podobnie uważa jedna trzecia Europejczyków).

Może za bardzo się staram. Zgodnie z sondażem najbardziej pożądanym prezentem na tegoroczne święta jest gadżet techniczny. Nowinka technologiczna może wybawić nas z kłopotu bez względu na to, czy trafi pod choinkę, czy będzie prezentem na inną okazję. Kluczem do powodzenia jest wybranie odpowiedniego urządzenia dla właściwej osoby. Dołóż wszelkich starań i sprawdź, czy konstrukcja, funkcje i ogólny charakter wybranego urządzenia odpowiada gustom ukochanej osoby! Małą pomoc znajdziesz w naszym poradniku świątecznym:

 

Źródło: sondaż na temat zakupów bożonarodzeniowych w Europie opracowany przez firmę Intel, październik 2014 r.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story