Podłączanie telewizora do komputera, by funkcjonował jako wielki monitor, nie jest jeszcze popularne, ale to się może szybko zmienić. Dziś porywają się na to głównie zagorzali miłośnicy gier komputerowych oraz nałogowcy ściąganych z internetu telewizyjnych seriali. W obu przypadkach wymagana jest do tego pewna wiedza i determinacja, którą nie każdy Kowalski mieć musi. Ponadto bez względu na to, czy odbiornik połączony jest z komputerem przewodowo, czy bezprzewodowo, omawiane rozwiązanie ma różne słabe strony. Najbardziej oczywistą jest obciążenie takim kłopotliwym obowiązkiem komputera, który na co dzień jest wykorzystywany do innych zadań.

Idealnym rozwiązaniem byłby zatem komputer podłączony do telewizora na stałe, ewentualnie taki, którego podłączenie, a potem odłączenie byłoby równie proste i szybkie jak wybranie kanału telewizyjnego pilotem. Czas na dobrą wiadomość: tak, to już staje się możliwe.

 

Intel NUC – komputer stacjonarny tak mały, że zmieściłby się w kieszeni spodni

NUC (Next Unit of Computing) jest championem miniaturyzacji. Pod względem wielkich możliwości zamkniętych w małej formie to dziś pecet wzorcowy. Co można zmieścić w prostopadłościanie 11,5 x 11,5 x 3,3/4,9 cm? Okazuje się, że wydajny kombajn, który wystarczy do obsługi programów biurowych, przeglądarki internetowej i odtwarzania multimediów, w tym filmów o rozdzielczości 4K. Ponadto NUC nadaje się do grania w całkiem wymagające tytuły, potrafi też obsłużyć dwa, a nawet trzy ekrany jednocześnie.

NUCb

Dzięki tycim rozmiarom można NUC-a bezproblemowo ukryć gdzieś koło telewizora, a nawet dyskretnie za nim, przymocowując na tylnej ściance obudowy. Zresztą nawet gdyby był na widoku, nie szpeciłby swą aparycją salonu – jest całkiem zgrabny, a przy tym nie rzuca się w oczy. Przecież to maluch, mieści się na dłoni.

W dodatku nie grozi nam za sprawą NUC-a gąszcz splątanych przewodów. Potrzebuje jedynie kabla zasilania, z telewizorem połączy się bezprzewodowo w technologii Intel WiDi (Wireless Display). Ma też moduł WiFi ac, by łączyć się z routerem.

NUCa

NUC jest dostępny w różnych konfiguracjach. Bez względu jednak, czy wybierzemy model z Intel Core i3, czy z Intel Core i5 (konfiguracja z Intel Core i7 trafi na rynek jeszcze w tym półroczu), z większym lub mniejszym dyskiem SSD czy z podobnie różnicowaną pamięcią RAM, będziemy mile zaskoczeni, jak wielką wydajność może zapewnić komputer tak niewielki.

NUC może się sprawdzić jako podstawowy pecet w biurze, ale w omawianym przypadku warto go kupić jako drugi komputer, specjalnie z myślą o stałej współpracy z telewizorem, do czego wydaje się wręcz stworzony. Ceny NUC-ów są umiarkowane – wystarczająco sensowne, by zakup takiego mikropeceta jako dodatku do odbiornika TV nie wydawał się ekstrawagancją. Do przeglądania internetu, do oglądania wprost na dużym ekranie YouTube’a, seriali i filmów z sieciowych serwisów VOD nadaje się doskonale.

Warto dodać, że dzięki czujnikowi podczerwieni można sterować komputerem NUC za pomocą pilota. Czujnik pozwala także na wykorzystywanie bezprzewodowej klawiatury, na przykład zaprojektowanej przez Microsoft specjalnie z myślą o domowym salonie All-In-One Media Keyboard.

all in one
All-In-One Media Keyboard – bezprzewodowa klawiatura Microsoftu doskonale współpracująca z komputerami Intel NUC. Jej duży trackpad zapewnia wystarczający komfort obsługi, by nie tęsknić za myszą.

Oprócz pełnowymiarowych klawiszy ma ona bardzo duży, wygodny w obsłudze trackpad (dotykowy panel sterujący) zastępujący tradycyjną komputerową mysz. A to oznacza, że Intel NUC sprawdzi się w duecie z telewizorem nie tylko jako idealna przystawka internetowa, ale też po prostu jako najzwyklejszy komputer. Nie wstając z wygodnej kanapy, możemy błyskawicznie zrezygnować z oglądania na przykład programu informacyjnego i rozpocząć pracę w edytorze tekstu czy arkuszu kalkulacyjnym. Albo po prostu uruchomić jakąś grę – co kto woli.

 

Wygodne archiwum zdjęć, filmów, muzyki

Komputery Intel NUC występują w różnych wersjach. Wszystkie zapewniają opisane powyżej benefity. Te, które wyposażone są w pojemne dyski HDD lub SSHD (różnica zewnętrzna: wyższa obudowa, patrz ilustracja poniżej) mogą jednak dodatkowo służyć jako domowy serwer NAS (Network Acces Server). To oznacza, że domownicy mogą gromadzić w takim komputerze różnego rodzaju pliki, aby potem z nich korzystać za pośrednictwem telewizora i jego ekosystemu.

RockCanyon-Family-NUC-frontangle-rgb

♥ Pasjonaci fotografii docenią możliwość zapisywania w pamięci NUC-a zdjęć, które na dużym ekranie telewizora – zwłaszcza z ekranem o rozdzielczości 4K – będą prezentowały się w pełnej krasie. Oczywiście można w NUC-u zapisywać też nagrane amatorsko filmy.

♥ Miłośników muzyki ucieszy możliwość wykorzystywania NUC-a jako archiwum plików dźwiękowych (MP3, Ogg itp.), a także muzycznych nagrań wideo,  na przykład koncertów. To duży atut, zwłaszcza gdy telewizor współpracuje z dobrej jakości wzmacniaczem i głośnikami z zestawu kina domowego.

♥ Kinomani będą mogli zapisywać w pamięci komputera Intel NUC filmy pobrane z sieciowych wypożyczalni, aby mieć gwarancję, że podczas oglądania nie nastąpią przerwy w transmisji spowodowane awarią lub dużym obciążeniem serwera usługodawcy.

Komputery Intel NUC mają, jak widać, wiele zastosowań. To oznacza, że raz podłączone do telewizora, prawdopodobnie będą wykorzystywane na okrągło. A jednak – ważna uwaga! – nie należy się z tego powodu bać o duże wydatki na prąd. Te urządzenia, ze względu na niski pobór mocy, są naprawdę tanie w utrzymaniu. Zastosowanie niskonapięciowych procesorów owocuje też kolejnym benefitem – dużą kulturą pracy. Komputery Intel NUC są ciche.

Reasumując, Intel NUC to najlepszy sposób, by zmienić zwykły telewizor w domowe multimedialne centrum rozrywki.

Screenshot02 Gdzie kupić komputer Intel NUC?

Sprzedaż NUC-ów prowadzi wiele sklepów w Polsce. Oto niektóre z nich:

◊ Maxcomputers

◊ Morele

◊ Alsen

◊ Agito

◊ Proline

◊ Kuzniewski

Logitech Harmony Touch - uniwersalny pilot, współpracujący także z komputerami Intel NUC.
Logitech Harmony Touch – uniwersalny pilot, współpracujący także z komputerami Intel NUC.

Intel Compute Stick – trochę większy niż pendrive

Sensacja tegorocznych, styczniowych targów CES w Las Vegas jeszcze czeka na rynkową premierę, ale wiemy na pewno, że nastąpi ona w tym roku, być może już niedługo.

Intel Compute Stick, choć jest pełnoprawnym komputerem, wygląda jak trochę przerośnięty pendrive. Podłączanie ICS-a do telewizora jest proste: wystarczy włożyć go w gniazdo HDMI, po czym skonfigurować, co ma okazać się banalnie łatwe. W środku mieści czterordzeniowy procesor Atom o taktowaniu 1,33 GHz (z opcją podbicia do 1,83 GHz). Znalazło się też miejsce na 2 GB RAM oraz 32 GB pamięci dyskowej eMMC. Mało? Slot na kartę microSD umożliwi zwiększenie tej objętości. Łączność możliwa będzie w standardach Wi-Fi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 4.0. Urządzenie wyposażone zostanie także w złącze USB.

intel-compute-stick

Co więcej, Intel Compute Stick będzie sprzedawany już z zainstalowanym systemem operacyjnym, i to w bardzo atrakcyjnych cenach. W USA w wersji z Windows 8.1 i przeglądarką Bing kosztuje 149 USD, a w wersji z Linuksem za jeszcze mniej, bo za jedynie 89 USD. Różnica ta wynika nie z cen systemów operacyjnych, ale z tego, że w konfiguracji pod system operacyjny Linux podzespoły ICS są uboższe niż w wersji z bardziej wymagającymi Windows. Polskich cen jeszcze nie znamy, lecz powinniśmy do nich dodać obowiązujące u nas podatki.

To oznacza, że Intel Compute Stick może służyć nie tylko za komputerowe rozszerzenie możliwości domowego telewizora. Sprawdzi się też jako kieszonkowy niezbędnik, dzięki któremu zamienimy błyskawicznie w osobisty komputer każdy telewizor – na przykład hotelowy – jeśli tylko ma on port HDMI, co dziś jest przecież standardem.

Oczywiście możliwości takiego mikrokomputera są ograniczone. Obsłuży przeglądarkę internetową, odtworzy film, ale programy wymagające do płynnego działania dużo większej mocy obliczeniowej i pamięci RAM, jak choćby „AutoCAD”, potrzebują jednak zdecydowanie mocniejszej maszyny. Intel Compute Stick należy zatem postrzegać jako komputer dodatkowy, do zastosowań specjalnych. Biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę, trudno z tego robić zarzut.

A jest jeszcze jeden istotny powód, by wziąć to urządzenie – oraz komputer Intel NUC – pod uwagę

 

Atrakcyjny wariant Smart TV

Dziś, gdy uważa się, że tylko telewizor korzystający z dobrodziejstw internetu ma rację bytu, warto zastanowić się, czy „zwykły” odbiornik TV połączony z komputerem typu NUC lub Compute Stick nie oferuje więcej, i to za mniej. Jak wiadomo, funkcje „smart” w telewizorze mocno windują jego cenę. A przy tym nie ma jak dotąd na rynku telewizora, którego przeglądarka internetowa działałaby należycie płynnie. Przyczyna tego jest prosta: przeglądarka wymaga obsługi przez wydajny procesor, ważna jest też pamięć RAM. A producenci telewizorów oszczędzają na tych elementach.

Może się zatem okazać, że inwestując w komputerową przystawkę do telewizora, którego głównym, jeśli nie jedynym atutem jest ekran, da się go zmienić relatywnie niskim kosztem w wysokiej klasy odbiornik Smart TV. Taki, który zapewnia komfort korzystania z sieci większy niż w przypadku nawet bardzo drogich tradycyjnych telewizorów.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story