Game On!

Złoty standard komputerów do gier

Jason Johnson Freelance writer and editor

Dowiedz się, jak regulaminowe komputery składające się z najlepszych komponentów przyczyniają się do zachowania ducha fair play na turniejach graczy komputerowych.

W jedenastej edycji mistrzostw Intel Extreme Masters (IEM) zawodnicy po raz kolejny grają na regulaminowych komputerach wyznaczających standard profesjonalnych graczy.

IEM Shanghai to ostatni turniej StarCraft II LAN przed letnim sezonem mistrzostw świata (World Championship Series (WSC) Summer Circuit Championship), które odbędą się tydzień później. Turniej ten wyłoni faworytów do wygrania letniej edycji mistrzostw.

W Szanghaju gracze będą mieli również jedną z ostatnich szans na zdobycie punktów WCS, które pozwolą im zakwalifikować się do turnieju WCS w Blizzcon (odbędzie się pod koniec roku), a także zbliżyć się do upragnionego tytułu mistrza świata, nie wspominając o głównej nagrodzie w wysokości dwustu tysięcy dolarów.

Zdjęcie: Joe Brady
Zdjęcie: Joe Brady

Coraz wyższe stawki turniejów kwalifikacyjnych pokazują wyraźnie, dlaczego zasady fair play mają kluczowe znaczenie tak dla organizatorów, jak i graczy. Ważne, aby sprzęt nie szwankował w czasie turnieju – podczas meczów nie maja prawa pojawić się jakiekolwiek usterki.

„Komputer jest dla graczy tym, czym rakieta tenisowa dla tenisistów” – wyjaśnił George Woo, organizator IEM. „To mózg, moc i preferowane narzędzie turniejowych graczy”.

Specyfikacje regulaminowych komputerów na turniejach IEM są coraz lepsze. Stare komponenty są wymieniane na nowe, oparte na najnowszych technologiach.

Aby zagwarantować uczciwy przebieg zawodów, wszystkie turniejowe komputery spełniają ten sam „złoty standard” wydajności. Każdy komputer klasy mistrzowskiej w całym sezonie IEM będzie wyposażony w nośnik Intel Solid-State Drive, płytę główną Gigabyte i kartę graficzną GTX 960.

W pierwszej edycji mistrzostw IEM w 2007 roku komponenty komputerów zmieniano kilka razy w sezonie. Od tamtego czasu komputery na mistrzostwach zawsze korzystają z najnowocześniejszych technologii. Zdaniem Woo oznacza to korzystanie z najlepszych dostępnych komputerów.

Z tego też powodu wolne dyski twarde (HDD) ustąpiły miejsca szybkim nośnikom Solid State Drive (SSD). Płytę główną zmienia się w miarę potrzeby. Wkrótce gniazda USB zostaną zastąpione przez porty I/O Thunderbolt, które umożliwiają dokładniejszą komunikację między myszą, klawiaturą i grą.

Uczciwa rozgrywka nie byłaby również możliwa bez stałej modernizacji procesora. Mark Chang, strateg ds. gier w firmie Intel, uważa, że prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnienia w decydującym momencie gry jest wysokie w przypadku zbyt słabego zasilania procesora.

Zdjęcie: Jeroen Weimar
Wewnętrzne komponenty komputera na mistrzostwach IEM Zdjęcie: Jeroen Weimar

Zdaniem Changa największym obciążeniem dla komputerów są skomplikowane obliczenia fizyczne, np. trajektorii lotu pocisków podczas potyczki z przeciwnikiem.

„W chwili pojawienia się nieprzyjaciela musisz dysponować całym swoim potencjałem” – powiedział Chang. „Jeśli komputer zwalnia, choćby odrobinę, czas zajrzeć do środka”.

Jeśli procesor nie może utrzymać odpowiedniej ilości klatek na sekundę (szybkości wyświetlania gry), rywalizacja jest bardzo utrudniona.

„Moc obliczeniowa ma w turniejach gier komputerowych kluczowe znaczenie. Każde opóźnienie lub zawieszenie komputera w decydującym momencie może przesądzić o przegranej” – stwierdził Bastian Veiser, kierownik ds. produktu na imprezach ESL Pro Series i Intel Extreme Masters.

Ze względu na tego typu obawy obserwujemy rosnącą presję na standaryzację komputerów używanych na turniejach gier komputerowych. Podobno po zakończeniu mistrzostw 2015 Dota 2 Asia Championship przedstawiciel firmy Valve – producenta Dota 2 – spotkał się z kapitanami wielu najważniejszych zespołów, aby omówić warunki gry.

Zbliżenie komputera do gier na mistrzostwach IEM. Zdjęcie: Jeroen Weimar
Zbliżenie komputera do gier na mistrzostwach IEM. Zdjęcie: Jeroen Weimar

Pierwszą kwestią była standaryzacja sprzętu na wszystkich turniejach.

„Usiedliśmy w gronie obejmującym prawie wszystkie zespoły i omówiliśmy ważne dla nas kwestie związane z regulaminem turniejów” – wyjaśnił na swoim vlogu Peter „ppd” Dager, kapitan zespołu Evil Geniuses.

Znaczenie szybkich, dostosowanych do ustalonego standardu komputerów nie pozostaje bez wpływu na prywatne komputery graczy. Odpowiedni trening wymaga korzystania z najnowszego sprzętu o specyfikacji odpowiadającej standardom turniejowym. W ten sposób gracze mogą szlifować swoje umiejętności w kontrolowanych, powtarzalnych i przewidywalnych warunkach.

Karta graficzna MSI. Zdjęcie: Jeroen Weimar
Karta graficzna MSI. Zdjęcie: Jeroen Weimar

„Amatorzy mogą tych kwestii nie zauważać lub nie uważają ich za bardzo istotne” – powiedział Alex „LeX” Deily z zespołu Winterfox grającego w CS:GO w rozmowie z ESPN. „Ale gwarantuję, że jeśli jakiś piętnastolatek wchodzi do zespołu zawodowców, to na jakimś etapie swojego rozwoju musiał kupić profesjonalny komputer do gier”.

Karta graficzna MSI. Zdjęcie: Jeroen Weimar
Karta graficzna MSI. Zdjęcie: Jeroen Weimar

Odpowiedni sprzęt może poprawić nie tylko grę. Gracze korzystający na turniejach z procesorów Intel Core szóstej (lub wkrótce siódmej) generacji, mają również do dyspozycji lepszą transmisję strumieniową i stale włączoną funkcję nagrywania gier.

„Każda bezpośrednia transmisja gry na mistrzostwach IEM powstaje na komputerze z procesorem Intel, który skraca czas renderowania” – wyjaśnił Veiser.

Woo uważa, że po zakończeniu jedenastego sezonu na turniejach IEM będzie królować jeszcze wyższa wydajność za sprawą nowego procesora Intel Core i7-6950X Extreme Edition. Wyjaśnił, że odpowiednia technologia nie tylko odciska swe piętno na turniejach, ale wpływa również na opracowywanie gier, organizację turniejów, realizację transmisji, a nawet przyszłość rzeczywistości wirtualnej.

„Z całą pewnością procesory będą nadal odgrywać ważną rolę w mistrzostwach gier komputerowych” – stwierdził Woo.

 

Zdjęcie główne: Joe Brady.

Od redakcji: kliknij wyróżnione łącza, aby dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu w grach procesorów, w tym tak nowatorskich rozwiązań jak procesor Intel Core i7 Extreme Editiontechnologia Turbo Boost Max 3.0 i podkręcanie. W sekcji Game On! znajdziesz więcej artykułów o grach i turniejach.

Inne materiały firmy Intel poświęcone grom znajdziesz tutaj.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Granie

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story