Granice nowoczesnych możliwości

Zmienne oblicze komputera

Dean Evans Technology Writer Twitter

Postrzeganie „tradycyjnego komputera” uległo zmianie. Dziś komputer osobisty może oznaczać niemal wszystko – od urządzenia typu Chromebook po smartfona z dużym ekranem.

Według IDC sprzedaż tradycyjnych komputerów osobistych (komputerów stacjonarnych, notebooków i stacji roboczych) na całym świecie wzrosła o 0,6% w pierwszym kwartale 2017 roku, po raz pierwszy od roku 2012. Jednak to nie wszystko. We wzroście sprzedaży w USA istotny udział miała rosnąca popularność Chromebooków – jeszcze niedawno urządzeń postrzeganych jako egzotyczne i nie traktowanych jako pełnoprawny komputer.

Firma IBM zaprezentowała pierwszy komputer osobisty (PC) w 1981 roku. Chociaż IBM 5150 był pokaźnych rozmiarów maszyną wyposażoną w procesor Intel 8088 4,7 MHz, zaledwie 64 kB pamięci i dwa 5,25-calowe napędy dyskietek, zdefiniował wygląd komputerów stacjonarnych na wiele dziesięcioleci. Jednak 36 lat później komputer osobisty nie kojarzy się nam już tylko z jednym typem urządzenia, ale z kilkoma.

 

Compute Stick

Urządzenia takie jak Intel Compute Stick to komputery wielkości pamięci USB albo paczki gumy do żucia. Wystarczy podłączyć jedno z nich do dowolnego monitora HDMI, aby przekształcić go w komputer z systemem Windows 10, 2 GB pamięci, wbudowaną kartą sieciową WiFi, grafiką Intel HD i czterordzeniowym procesorem Intel Atom.

Intel Compute Stick to komputer z systemem Windows 10 wielkości paczki gumy do żucia.

Minikomputer

Pamiętam swój pierwszy komputer – bestię z procesorem 386, bezwstydnie beżową, z obudową tak lekką jak worek cegieł. A dziś minikomputery mieszczą się nam w dłoni. Te zminiaturyzowane komputery, jak np. Intel NUC lub Acer Revo, stanowią kolejną alternatywę dla tradycyjnych komputerów stacjonarnych. Są małe i dyskretne, zajmują niewiele miejsca, mogą pełnić funkcję komputerów lub wchodzić w skład domowego systemu rozrywki.

Acer Revo Build to kompaktowa podstawa, do której można dołączać kolejne moduły.

All-In-One

Niektóre komputery są odmianą tradycyjnej wieży. All-In-One (AIO) to urządzenie, w którym komputer i monitor zostały zintegrowane w jednej obudowie.

Popularne dziś komputery AIO to Dell XPS 27 i Apple iMac z wyświetlaczem 5K Retina, jednak urządzenia w tej formie były produkowane jeszcze przed komputerem IBM z 1981 roku. Na przykład Olivetti Programma 101 z 1965 roku łączył klawiaturę, drukarkę i procesor w jeden rewolucyjny superkalkulator.

Ten komputer All-In-One Dell XPS 27 jest wyposażony w 10 głośników, zapewniających doskonały odbiór dźwięku.

Laptop

Chociaż Osborne 1, wprowadzony na rynek w 1981 roku, może pretendować do miana pierwszego w historii ogólnie dostępnego laptopa, dopiero w 1985 roku Toshiba ze swoim T1100 upowszechniła formę „komputera z klapką”. Tak naprawdę laptopy przyjęły się i zaczęły zastępować komputery stacjonarne w latach 90. XX wieku.

Ten Lenovo ThinkPad to tradycyjny projekt komputera z klapką, który zyskał ogromną popularność.

Chromebook

Według IDC „rynek komercyjnych komputerów osobistych okazał się silny, głównie dzięki rozwojowi urządzeń Chromebook”. To również jest odmiana tradycyjnego komputera. Tym razem technologia wewnątrz jest taka sama, ale Chromebook pozbywa się pożerającego zasoby systemu operacyjnego Windows, zastępując go opartym na Linuksie systemem operacyjnym Google Chrome.

Samsung Chromebook Plus to forma laptopa i lekki system operacyjny w stylu tabletu.

 

Tablet

Czy tablet to komputer? Urządzenie takie jak Microsoft Surface Pro 4 na pewno ma takie aspiracje. Microsoft reklamuje Surface Pro jako „tablet, który może zastąpić laptopa”. Faktycznie, jeśli dodać Type Cover (osłonę z klawiaturą) do jego 12,3-calowego wyświetlacza PixelSense, można zamienić ten tablet w bardziej tradycyjny komputer.

Microsoft Surface Pro 4 to tablet z systemem Windows, który może zmienić się w laptopa.

 

2w1

Jeśli tablet można zmienić w laptopa, dodając do niego klawiaturę, to laptopa można też zmienić w tablet – pozwalają na to urządzenia 2w1. Maszyny takie jak Dell XPS 13 i Lenovo Yoga 910 zapewniają cztery różne sposoby korzystania z urządzenia – oprócz tradycyjnej konfiguracji laptopa użytkownicy mają do dyspozycji tryby namiotu, prezentacji i tabletu (dostępne po złożeniu wyświetlacza lub odłączeniu ekranu).

Z uniwersalnego urządzenia 2w1 Yoga 910 można korzystać w czterech różnych trybach.

 

Smartfon

Jeśli tablet można uznać za komputer osobisty, dlaczego nie zaliczyć do tej kategorii również smartfona? W końcu wszystkie nowoczesne aplikacje i usługi w chmurze działają na Samsungu Galaxy S8 czy LG G6 i są zaskakująco wydajne.

 

Do noszenia

Z jednej strony wśród urządzeń komputerowych do noszenia mamy komputer w plecaku, taki jak MSI VR One, zaprojektowany z myślą o graczach poruszających się w wirtualnej rzeczywistości. Z drugiej – deweloper Nick Lees zdołał w 2016 roku uruchomić system Windows 95 na zegarku Apple Watch.

MSI VR One mieści komputer z procesorem Intel Core i7 w plastikowym plecaku.

 

Komputer stacjonarny

Nawet tradycyjny komputer stacjonarny przeszedł transformację. Dzisiejsze komputery nie wyglądają już jak ogromne beżowe pudełka i ponure wieże z poprzedniej epoki. Deepcool Tristellar firmy Scan przypomina trójramienną gwiazdę, a ASUS Republic of Gamers G20CB Gaming PC wygląda jak ustawione na baczność dachówki.

Obudowa komputera Tristellar odbiega od tradycyjnej konstrukcji komputerowej wieży. W odległej galaktyce…

Owszem, etykieta „komputer” nadal oznacza przede wszystkim komputer x86, wyposażony w monitor, mysz i klawiaturę. Jednak „komputer osobisty” nie musi być tradycyjnym komputerem stacjonarnym, laptopem czy stacją roboczą. Może być czymś pośrednim – urządzeniem dużym lub małym, supernowoczesnym lub energooszczędnym, przenośnym lub biurkowym.

Wybór komputera zależy tylko od tego, do czego ma służyć. Zapoznaj się z dostępnymi opcjami tutaj.

Zdjęcie główne: Rawpixel.com/Shutterstock

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Innowacje techniczne

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story