Internet przedmiotów: inteligentna planeta połączona w jedną sieć

Zostań reżyserem światła

Kristin Houser Writer & Editor, LA Music Blog

Czy już tęsknisz za ciepłym, radosnym blaskiem świątecznych światełek zdobiących Twoje osiedle? Nie trzeba odliczać dni do czasu, kiedy zgodnie z tradycją znowu będzie wypadało przystroić dom. Od sterowanych za pomocą urządzeń mobilnych inteligentnych lampek po huśtawki strzelające światłem w nocne niebo – oświetlenie może nieco ożywić (a przy okazji usprawnić) otaczający Cię świat.

Siedzisz na wygodnej kanapie i chcesz przyćmić światło, aby rozpocząć kolejny maraton filmowy? Chcesz, aby Twój dom świecił się niczym Empire State Building i nie stanowił przynęty dla złodziei podczas Twojej nieobecności w czasie urlopu? Firma Lutron Electronics oferuje rozwiązanie.

tools-help-you-be-the-lighting-director-of-your-life_2

W 2014 roku firma zapowiedziała system Lutron Smart Bridge Pro, łączący za pośrednictwem domowego routera zdalne regulatory przyciemniania światła i rolety z nową aplikacją Lutron .

Instalacja systemu trwa około 30 minut. Potem można już sterować oświetleniem domowym z dowolnych miejsc za pomocą smartfonów z systemami operacyjnymi iOS i Android. Lutron Smart Bridge Pro można także zintegrować z kilkoma systemami zabezpieczeń i układem sterowania termostatu. To tak na wszelki wypadek.

System Smart Bridge Pro, którego wartość szacuje się na niecałe 200 USD, może stanowić brakujące ogniwo między ściennymi regulatorami przyciemniania światła za 20 USD a drogim oświetleniem wykonanym według własnego projektu, do niedawna jedynymi wariantami oświetlenia domowego wybieranymi przez klientów. Smart Bridge Pro można też wykorzystać w celach rozrywkowych – wyobraź sobie zaskoczenie domownika, kiedy zostaje sam w domu, a Ty przełączasz światło na tryb stroboskopu!

Inne technologie świetlne kładą większy nacisk na zabawę niż na funkcjonalność. Zamieszkały w Wiedniu argentyński architekt i projektant Germán González Garrido, czerpiąc inspirację od dzieci, stworzył świetlną huśtawkę – klasyczny element każdego placu zabaw w nietypowej, zaawansowanej technologicznie odsłonie.

– Dzieci uwielbiają huśtać się w parku – mówi Garrido. – Pomyślałem sobie, że ciekawie byłoby uchwycić na zdjęciu ścieżki świetlne podczas ruchu huśtawki. Dlatego postanowiłem skonstruować pierwszy prototyp.

Kolor i natężenie światła huśtawki można regulować zdalnie. Rozmieszczenie elementów świetlnych ożywi najnudniejsze place zabaw czy podwórka wibrującym blaskiem w nowoczesnym stylu.

Zdaniem Garrido projektanci nadal będą tworzyć świetlne konstrukcje dostosowane do indywidualnych potrzeb człowieka, odzwierciedlające emocje.

– Projekty oświetleniowe powinny budzić chęć ich posiadania, zapewniać rozrywkę, oferować coś więcej niż jedynie zaspokajanie podstawowych potrzeb – twierdzi.

Z najbardziej innowacyjnych rozwiązań korzystają kluby taneczne. Przykładem urządzenie Sniper 2R firmy Elation Professional.

Symulator światła laserowego Sniper, łączący w sobie funkcje beam i scanner, powstał w oparciu o najnowsze osiągnięcia w dziedzinie elektroniki, optyki, motoryki i budowy lamp. Jest wyposażony w trzystopniowy precyzyjny reflektor, trójstronny obrotowy pryzmat i superszybki system ruchomych luster.

Dzięki Sniperowi projektanci oświetlenia mogą symulować takie efekty laserowe, jak „liquid sky” i „laser wave”, przy ominięciu regulacji prawnych związanych z wykorzystaniem światła laserowego. Nic dziwnego, że to nadzwyczajne urządzenie otrzymało nagrodę Award for Innovation na targach PLASA 2014 i znalazło już zastosowanie na trasach koncertowych takich zespołów, jak A Day To Remember i OneRepublic.

tools-help-you-be-the-lighting-director-of-your-life_3

Oświetlenie można wykorzystywać na liczne sposoby – zarówno w domach, jak i w dyskotekach – i niewątpliwie wnosi ono blask w nasze życie.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Styl życia

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story