Nasze ciała nie zawsze pozwalają nam samodzielnie uchwycić pożądane ujęcia. Ręce są po prostu zbyt krótkie, abyśmy byli w stanie sfotografować sami siebie bez przyjmowania niezdarnych pozycji.

Zamiast jednak prosić innych o pomoc, możemy skorzystać z licznych nowych akcesoriów i aplikacji, które pozwolą nam samodzielnie zrobić nasze własne zdjęcia profilowe.

selfie-improvement-best-new-tech-for-photographing-yourself2

Kijki do selfie

Kijki do autoportretów (ang. selfie stick) – rozsuwane wysięgniki pozwalające utrzymywać aparaty fotograficzne i telefony w nieco większej odległości od ciała – zyskały już tak dużą popularność, że doczekały się zakazów użytkowania w niektórych muzeach i w pobliżu atrakcji turystycznych.

– Nie zaryzykowałbym stwierdzenia, że kijki do selfie są irytujące same w sobie, jednak na pewno można je używać na wiele bardzo irytujących sposobów – mówi Jim Krause, zawodowy grafik i fotograf, autor książki Photo Idea Index, która w 2005 r. przyczyniła się do powstania zwrotu „selfie”.

Krause zaleca ich użytkownikom rozglądać się uważnie przed zrobieniem zdjęcia – tak aby nie zasłaniali widoku innym.

selfie-improvement-best-new-tech-for-photographing-yourself3

W recenzji kijków i statywów do selfie opublikowanej na łamach The Wall Street Journal Joanna Stern zwróciła uwagę na fakt, iż urządzenia te ułatwiają rejestrowanie stabilnych filmów i pozwalają uzyskać szersze kąty widzenia. Pozytywną opinię otrzymał Quikpod Extreme firmy Digipower, wyposażony w gumowany uchwyt i dostępny za około 70 dolarów, oraz oferowany w podobnej cenie model GoPro 3-Way.

– Po złożeniu urządzenie przybiera dość kompaktowe rozmiary, dzięki którym z łatwością zmieści się w plecaku. Posiada ponadto dwa przeguby ułatwiające uzyskanie najlepszego ujęcia w trudnych warunkach oraz rozkładaną podstawę, zmieniającą je w statyw trójnożny – pisze Stern.

Żadna dyskusja na temat selfie nie byłaby jednak kompletna bez choćby drobnej wzmianki o urządzeniu Belfie Stick, którego jedynym przeznaczeniem jest fotografowanie naszych… pośladków.

Zdalna kontrola

Istnieją też akcesoria nieco bardziej subtelne.

HALO to niewielki bezprzewodowy przycisk do zdalnego wyzwalania zdjęć opracowany przez firmę HISY. Dzięki niemu możemy umieścić telefon na dowolnej powierzchni, odejść na odległość niemalże 30 metrów, a następnie wykonać pożądane zdjęcie.

Urządzenie dostępne jest w wersji dla urządzeń firmy Apple i urządzeń z systemem Android. Kosztuje równowartość około 25 dolarów, współpracuje z darmową aplikacją do robienia zdjęć i dostępne jest w kilku kolorach.

CamMe to bezpłatna aplikacja przeznaczona dla urządzeń firmy Apple, umożliwiająca użytkownikom wykonywanie fotografii po zaciśnięciu dłoni w pięść. Dzięki funkcji sterowania za pomocą gestów niezwykle łatwe staje się rejestrowanie zarówno zdjęć grupowych, jak i indywidualnych.

Stara szkoła zawsze w modzie

Startupowy projekt Prynt łączy w sobie poczucie tęsknoty za starymi aparatami typu Polaroid robiącymi gotowe zdjęcia z najnowocześniejszą technologią. Prynt przybiera formę zasilanego akumulatorem etui na telefon, obsługującego modele firmy Apple i urządzenia z systemem Android. Telefon umieszczamy w jego wnętrzu i podłączamy za pomocą przewodu micro-USB lub złącza Lightning.

Urządzenie wykorzystuje specjalny papier wykonany w technologii Zink, dzięki któremu otrzymujemy zdjęcia drukowane metodą termiczną, tj. bez użycia tuszu.

Twórcy rozwiązania zwrócili uwagę na fakt, iż za pomocą naszych telefonów wykonujemy dziś tysiące zdjęć, do których tak naprawdę rzadko wracamy w późniejszym czasie. Jak wyjaśnili na łamach serwisu Kickstarter, ich zamiarem było stworzenie urządzenia, które pozwoli użytkownikom dzielić się zdjęciami w namacalny sposób.

Autorzy pomysłu szacują, że już w sierpniu tego roku pierwsze egzemplarze powinny trafić do odbiorców. Cena? Około 130 dolarów za urządzenie i 10 arkuszy papieru.

Dodatkowy obiektyw

Jeśli interesuje Was jak najwyższa jakość zdjęć, coraz łatwiej możecie też dokonać wyboru pomiędzy zakupem aparatu cyfrowego a wysokiej klasy smartfonu.

– W dzisiejszych czasach nosimy we własnych kieszeniach naprawdę potężne maszyny obliczeniowe – mówi Krause. – Dlaczego nie wyposażyć ich w lepsze obiektywy?

Obiektyw SL25 PixPro Smart Lens Camera firmy Kodak pozwala przekształcić smartfon z systemem Android lub iOS w zaawansowany aparat cyfrowy. Obiektyw mocuje się do telefonu za pomocą wysuwanych ramion, a jego praca opiera się o łączność bezprzewodową i bezpłatną aplikację PixPro Remote Viewer.

Szerokokątny obiektyw ma zaawansowany przetwornik obrazu, funkcję rejestrowania filmów HD, optyczną stabilizację obrazu, 25-krotny zoom optyczny oraz ogniskową 24 mm. Cena detaliczna wynosi około 300 dolarów.

Nieco inny efekt możemy uzyskać decydując się na tańszy obiektyw LM-10 Sweet Spot Lens firmy Lensbaby – dostępny już za 70 dolarów. To akcesorium pozwala wykonywać zdjęcia, w których punkt ostrości otoczony jest rozmytym polem.

Również Krause korzysta w swoim aparacie z obiektywów firmy Lensbaby.

– Dzisiejsze urządzenia cyfrowe skrywają w sobie ogromny potencjał, a dzięki rozmaitym narzędziom i sztuczkom możemy uzyskać naprawdę niezwykłe efekty – wyjaśnia.

Retusz

Wykonanie zdjęcia to jednak dopiero początek. Aplikacje przeznaczone dla smartfonów udostępniają dziś użytkownikom funkcje znane dotychczas zaawansowanego oprogramowania, jak choćby Photoshop. Wygładzanie skóry, usuwanie wyprysków, wyszczuplanie – wszystkie te czynności możemy dziś wykonać w ciągu kilku minut.

Potrafi to na przykład wysoko oceniana aplikacja Facetune dla urządzeń z systemem Android i firmy Apple, dostępna za równowartość czterech dolarów. Inne cenione aplikacje tego typu to między innymi Perfect365 oraz YouCam Perfect. Czy jednak nie przekłamują one rzeczywistości? Oczywiście, że tak. Dla miłośników fotografii ma to jednak swoje plusy i minusy.

Mimo iż nierzadko ogranicza nas brak dobrego oświetlenia lub aparatu czy nawet zasięg naszych własnych rąk, z pomocą technologii możemy nieco łatwiej osiągnąć pożądane efekty.

Opanowanie do perfekcji sztuki wykonywania autoportretów również staje się dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Udostępnij ten artykuł

Podobne tematy

Moda

Przeczytaj w następnej kolejności

Read Full Story